НБА 2019/20

Далас му го нанесе деветтиот пораз во низа на Голден Стејт

Продолжува хаваријата на Вориорс кои овој пат беа торпедирани пред своите гледачи од Маверикс.

Иако ниту еден играч не постигна повеќе од 21 поен, натпреварот помеѓу Голден Стејт и Далас заврши со вкупно 221 постигнат поен, а гостите победија со 27 поени разлика.

Канаѓанецот Двајт Пауел од редовите на Далас беше најефикасен со 21 поен, а веднаш зад него со оен помалку беше словенечкото чудо Лука Дончиќ. Дури 21 кошаркар се запишаа во листата на стрелци. За Вориорс ова е деветти пораз во низа со што продолжува најдолгата активна серија порази сезонава.

Каваи Ленард постигна 43 поени во победата на Клиперс над Кавалирс од 25 поени разлика. Ленард беше расположен поентер, но затоа забележа само 3 скока и 4 асистенции. Охриѓанецот Џеди Осман за Кливленд постигна 21 поен, 3 скока и 1 асистенција.

Резултати:
Атланта Хокс - Феникс Санс 123:110
Бруклин Нетс - Јута Џез 107:118
Мемфис Гризлис - Хјустон Рокитс 121:110
Милвоки Бакс - Њујорк Никс 128:102
Голден Стејт Вориорс - Далас Маверикс 97:124
Лос Анџелес Клиперс - Кливленд Кавалирс 128:103

реклама

Кошарка

Денвер го совлада Лејкерс и се врати во игра

Read more

Плејмејкерот на Работнички позитивен на COVID-19

Read more

Само еден збор на Дејвис по победничката тројка: Коби!

Read more

Ни магијата на Јокиќ не беше доволна против моќните Лејкерс 

Read more

Спорт

Одегард има корона, а пред три дена играше за Реал

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Фудбалерките со крпен тим торпедирани од Франција

Читај повеќе
  • play_arrow

Денвер го совлада Лејкерс и се врати во игра

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е тимот од најлошите трансфери на сезоната

Читај повеќе
  • play_arrow

Мората се врати во Јувентус, ќе зема 7,5 милиони евра по сезона

Читај повеќе
  • play_arrow

Алисон е голманот кој му ја прекина пенал серијата на Жоржињо

Читај повеќе

Властите открија: Суарес мамел на испитот по италијански јазик

Читај повеќе

Плејмејкерот на Работнички позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Алтобели: Видал ви е топ, продајте го Ериксен, задржете ги Перишиќ и Наинголан

Читај повеќе