Дали после анафилактички шок може да се прими вакцина?

Како што се засилува темпото на вакцинација низ светот, ова е прашањето кое многумина ги тангира.

Луѓето кои имале анафилактички шок и кои имале алергиска реакција на пеницилин се наоѓаат во голема недоумица дали можат или не можат да примат вакцина против коронавирусот.

Во соседна Србија на оваа тема разговараа докторите Миланко Шеклер и Срџа Јанковиќ.

„Смеат, но со зголемена доза на претпазливост. Тоа значи дека наместо 15 минути по вакцинацијата, колку што се препорачува да останат во близина на пунктот за имунизација, да останат еден до два часа“, вели д-р Шеклер и напоменува дека секоја личност треба да остане во близина на вакциналниот пункт, но не токму на истото место за да не биде изложена на концентрацијата од вакциналните честички кои се наоѓаат во воздухот.

„Доколку личноста не е алергична на компонентите кои ги содржи самата вакцина против корона, не постои причина да не ја прими“, додава д-р Јанковиќ.

Тие им порачаа и на нивните колеги лекари и медицински сестри овие проблематични случаи, односно луѓето со алергии и кои некогаш доживеале анафилактичен шок, да не ги враќаат дома, туку детално да ги испитаат, бидејќи најголема е веројатноста дека можат да примат вакцина против COVID-19 без разлика на нивната специфична ситуација.

реклама

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Колку често жените сакаат да водат љубов?

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more

Вести

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Read more

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Read more

Sony претстави професионален дрон вреден 9.000 долари

Read more

Археолози најдоа кокошкино јајце старо 1.000 години во септичка јама

Read more
 

Гик

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Epic Games ја подарува акционата авантура Control вредна 30 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во јуни 2021

Читај повеќе
  • filter

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Читај повеќе
  • filter

OnePlus го претстави смартфонот Nord CE, пристигнува во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony претстави професионален дрон вреден 9.000 долари

Читај повеќе
  • filter

Археолози најдоа кокошкино јајце старо 1.000 години во септичка јама

Читај повеќе

Зошто треба да го избришете FB Messenger?

Читај повеќе