ФИФА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО КАТАР 2022

Далиќ: Не би сакал мојот тим да танцува како Бразилците

Бразилската репрезентација на Мундијалот, покрај одличните игри, вниманието го привлече и на прославувањето на головите.

Бразилските фудбалери однапред вежбаат танцова кореографија, која ја изведуваат откако ќе постигнат голови. Понекогаш во нив учествува и менаџерот Тите. Некои новинари и експерти сметаат дека ваквата прослава на гол е навредлива за противниците.

Ова го коментираше и хрватскиот селектор Златко Далиќ.

„Тие имаат свој начин на славје и забава, така го покажуваат тимот, заедништвото, карактерот и тоа е нивно право. Дали е почит кон противникот или не, тоа е неважно. Не би сакал мојот тим да слави така. Но таков е карактерот, нацијата, такви се такви што се и тоа е убаво“, рече Далиќ на прес-конференција.

Имаат подготвена кореографија за Хрватска

„Кој не го сака нашиот танц, ќе има проблем бидејќи ние ќе продолжиме да танцуваме и не ни е гајле“, изјави бразилскиот напаѓач Рафиња, пренесува ESPN.

Бразил е фаворит на Мундијалот од почетокот на натпреварувањето. Од четирите досега одиграни натпревари тој победи на три. Тој загуби само во последното коло од групната фаза, во кое уште една селекција играше против Камерун. Хрватска и Бразил играат денеска од 16 часот.

Тагови
реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Фудбал

Кејн: Сакам да освојам трофеи, но со Тотенхем

Read more

Забавната страна на тренинзите во Манчестер Сити

Read more

Рома со преубаво видео му го честиташе 60-тиот роденден на Мурињо

Read more

Пике официјално се пофали со новата девојка

Read more
 

Спорт

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Читај повеќе

Украина ќе ги бојкотира ЛОИ во Париз ако настапат руски и белоруски олимпијци

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓоковиќ го декласираше Пол и закажа финале со Циципас

Читај повеќе
  • filter

Леброн и Јанис капитени на Ол-стар, познати првите петорки

Читај повеќе
  • play_arrow

Циципас го победи Хачанов и се пласираше во финалето на Австралија опен

Читај повеќе
  • play_arrow

Бизарна повреда на Дончиќ ја засени победата на Далас

Читај повеќе

Кејн: Сакам да освојам трофеи, но со Тотенхем

Читај повеќе
  • play_arrow

Забавната страна на тренинзите во Манчестер Сити

Читај повеќе
  • play_arrow

Сабаленка против Рибакина во ВТА финалето во Мелбурн

Читај повеќе