НБА 2023/2024

Денвер ја доби репризата на ланското финале со Мајами

Во реприза на минатогодишното финале, Денвер Нагетс на домашен терен го победи Мајами Хит со 103:97.

URL

Никола Јокиќ запиша дабл-дабл со 18 поени и 11 скока, а додаде и 7 асистенции, со што ја прекина серијата од четири трипл-дабли. Најефикасен кај актуелните шампиони беше Мајкл Портер со 30 поени.

Бем Адебајо постигна 22, а Џими Батлер 21 поен за Мајами.

Remote video URL

Во одличен натпревар, Лос Анџелес Лејкерс по продолжение го победи Вашингтон Визардс со 134:131, а блескаше дуото Ентони Дејвис и Леброн Џејмс.

Дејвис постигна 40, а Џејмс 31 поен и клучна тројка во продолжението за триумф на Лејкерс. Леброн сега е на само 9 поени да стане првиот играч во историјата на НБА кој постигнал 40.000 поени.

Џордан Пул постигна 34 поени, а Марвин Багли III додаде 23 за Визардс, кои го претрпеа 13-тиот последователен пораз.

Remote video URL

Кошаркарите на Феникс Санс го совладаа Хјустон Рокитс со 110:105 благодарение на извонредната партија на Босанецот Јусуф Нуркиќ, кој оствари дабл-дабл учинок.

Популарниот Јука претходните денови имаше мали проблеми со скочниот зглоб, но го одигра еден од најдобрите натпревари сезонава со 16 поени и 13 скока, а имаше и две асистенции за 27 минути минати на паркетот.

URL

Кевин Букер постигна 35 поени, Кевин Дурент додаде 24, а Санс ја забележаа деветтата победа по ред дома.

Џејлен Грин го предводеше Хјустон со 34 поени, а Фред ВанВлит додаде 21.

Remote video URL

Резултати:

Шарлот Хорнетс - Милвоки Бакс 99:111
Орландо Меџик - Јута Џез 115:107
Бруклин Нетс - Атланта Хокс 124:97
Њујорк Никс - Голден Стејт Вориорс 99:110
Сан Антонио Спарс - Оклахома Сити Тандер 132:1
Феникс Санс - Хјустон Рокитс 110:105
Денвер Нагетс - Мајами Хит 103:97
Лос Анџелес Лејкерс - Вашингтон Визардс 134:131 (прод.)

Табела:

реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Со 11.100 км/ч за 1 час низ половина свет: Тестот беше успешен, доаѓа ракетен авион?

Read more

Тешка недела: Финансиски хороскоп за секој знак од 15 до 21 април

Read more

Кошарка

Сега почнува спектаклот: Познати се сите плеј-ин парови и учесници во плеј-офот

Read more

Лејкерс играле 56 секунди подолго - НБА мораше да признае грешка

Read more

Јокиќ трагичар во шокантниот пораз на Денвер

Read more

Заврши регуларниот дел од сезоната во Евролигата

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Џеко на 38 години истрча од гол на гол за девет секунди

Читај повеќе
  • play_arrow

Како беше на скопското дерби Работнички - Вардар?

Читај повеќе

Проклетството на Кејн ја уништи трофејната низа на рекордерот Коман

Читај повеќе
  • play_arrow

Литванец го собори најстариот машки светски рекорд

Читај повеќе

Откриено зошто колабираше Ндика, немал срцев удар

Читај повеќе

Сега почнува спектаклот: Познати се сите плеј-ин парови и учесници во плеј-офот

Читај повеќе

Спектакл во Тексас, Вињалес влезе во историјата на кралската класа

Читај повеќе
  • filter

Неверојатни сцени на прославата во Леверкузен: Навивачите не издржаа и влетаа пред 90-та

Читај повеќе
  • play_arrow

Хет-трик на телохранителот на Меси – запре 3 навивачи на еден натпревар

Читај повеќе