ФОРМУЛА 1

Ферари: Болидот е дизајнерска грешка, немаме шанси за титула пред 2022 година

Ф1
/ 28.07.2020 / 17:34

Претседателот на Ферари, Џон Елкан, призна дека новиот автомобил е „дизајнерска грешка“ и Скудерија нема шанси да се бори за титулата до 2022 година, кога ќе стапат на сила новите правила во Формула 1. Следната година автомобилите ќе останат непроменети поради „замрзнувањето“ на правилата донесени заради пандемијата на коронавирус.

Така, големите промени во спортот се одложени до 2022 година, што значи дека во следниот шампионат автомобилите на Ферари ќе настапат просечно. Во првите три старта на првенството „Црните коњчиња“ се петти по сила тим, губејќи не само од шампионите од Мерцедес и Ред Бул, како што беше лани, туку и од екипата на Мекларен и Рејсинг Поинт.

„Во моментов, нашиот тим нема сили да се бори со лидерите за светската титула. Ова е откако нашите нови автомобили се покажаа како дизајнерска грешка. Имаме сериозни проблеми, претежно од аеродинамична природа, како и со динамиката на автомобилите кои доаѓаат од губење на моќта по промените во правилата на ФИА. Сето ова доведе до фактот дека веќе не сме конкурентни и тоа може да се види со голо око кога излегуваме на патеката“, призна Џон Елкан.

Со одложувањето на новите правила, тој очекува тимот дповторно да победува и да биде во битка за титулата во 2022 година.

„Во моментов ги поставуваме темелите за нов почеток, нов циклус во историјата на Ферари. Кога Жан Тод го подготви тимот за нашиот шампионски период со пет титули по 2000 година, бевме на уште подолга 20-годишна пауза без титула. Биното ги има потребните квалитети и експертиза да го стори истото сега и промената на правилата ни дава можност да започнеме одново“, заклучи претседателот на Ферари.

Тагови
реклама

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Read more

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Колку чинат моделите од новата Mercedes С класа?

Read more

Ф1

ФИА се откажа од истрагата за Хамилтон

Read more

Хамилтон: Многу тешка трка, Ботас покажа брзина цел викенд

Read more

Фетел наредната сезона ќе вози за Астон Мартин

Read more

Пјер Гасли оствари прва Ф1 победа во кариерата

Read more

Спорт

Игуаин потпиша за Интер Мајами

Читај повеќе

Ако Шкендија приреди чудо со Тотенхем, ќе има полесна задача во плеј-офот

Читај повеќе
  • play_arrow

Фернандеш е играч на сезоната во Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

Хамес преминал бесплатно во Евертон

Читај повеќе

Осака се повлекува од Ролан Гарос

Читај повеќе
  • play_arrow

Медиумите во Англија го критикуваа Тотенхем

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајами поведе со 2:0 во финалето на Истокот против Бостон

Читај повеќе

Сите резултати од 2. квалификациско коло од Лига Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Суарес полагаше италијански, студентите му дофрлаа: „Кјелини те чека на вечера“

Читај повеќе