Формула 1 може да ја напушти традиционалната постапка за старт на трките

Ф1
МИА
/ 12.06.2020 / 10:58

Поради пандемијата на коронавирусот, постапката за старт на трките во Формула 1 може да претрпи промени.

Меѓународната автомобилска федерација (ФИА) до тимовите, организаторите и медиумите, испратила документ наречен „Враќање во автоспортот“. Документот содржи голем број препораки до членовите на тимот, службениците и претставниците на медиумите во врска со однесувањето на патеката и почитувањето на стандардите за социјална оддалеченост. На пример, ако присуството на тимскиот персонал на почетната мрежа доведува до зголемен ризик од контакти, ФИА предлага да се откаже од традиционалната постапка и да се испратат автомобилите во кругот за загревање директно од боксот.

Покрај тоа, ФИА има развиено таканаречена стратегија за раздвојување на групи, според која тимовите, претставниците на Федерацијата и медиумите за време на Гран при формираат одделни групи, изолирани едни од други.

– Бројот на меѓусебни интеракции треба да се минимизира за да се намали веројатноста за пренесување на вируси помеѓу групите. Во случаи кога е невозможно да се избегне интеракција, треба да се почитуваат нормите на социјална оддалеченост или да се користи лична заштитна опрема, се вели во документот кој го објави Autosport.

Исто така, ќе бидат организирани простории за брифинзи со можност за социјална оддалеченост. Ако на одредена патека нема доволно голема просторија, прес-конференциите се препорачуваат преку видео-конференција.

Тагови
реклама

Денот кога диносаурусите изумреа, објаснет до детали

Read more

Пет причини зошто жените изневеруваат

Read more

Што ќе случи во вашето тело кога ќе се откажете од пивото?

Read more

Актерката Силвија Стојановска доби затворска казна за транспорт на кокаин

Read more

Ф1

Верстапен: Последниве сезони Хамилтон немаше вистински конкурент за титулата

Read more

Хамилтон: Формула 1 стана клуб на синови на милијардери

Read more

Норис го продолжи договорот со Мекларен

Read more

Се продава победничкиот болид на Хамилтон од 2010 година

Read more
 

Спорт

За прв пат во историјата на НБА, тројца Европејци во идеалната пeторка

Читај повеќе
  • play_arrow

Португалија со победа тргна во одбрана на титулата, Роналдо најдобар стрелец на Европските првенства

Читај повеќе

Финалето на Вембли пред 40.000 гледачи

Читај повеќе

УЕФА отвори истрага против Арнаутовиќ

Читај повеќе

Љорис го разбира стравот на противниците од триото Бензема-Гризман-Мбапе

Читај повеќе

НЛБ Банка генерален спонзор на сениорската машка репрезентација на Македонија

Читај повеќе

На Арнаутовиќ му се заканува суспензија од најмалку 10 натпревари

Читај повеќе

Алиоски: Најважно е да веруваме во себе и во тимот

Читај повеќе

Дали е потешко да се освои Европско или Светско првенство?

Читај повеќе