ЛА ЛИГА 2019/20

Го платија 120 милиони евра за да седи на клупа

Барселона синоќа одигра 2:2 со Атлетико Мадрид и по саботното реми на гости кај Селта, направи нов чекор назад во однос на лидерот Реал Мадрид.

„Штета. Цело време ни станува сѐ потешко и потешко. Се оддалечуваме од титулата, но мора да продолжиме да работиме“, рече Кике Сетјен по натпреварот.

Сетјен беше соочен и со прашања за Антоан Гризман. Шефот на стручниот штаб на Барса има сѐ помалку пријатели во клубот, а сега сите сакаат да знаат зошто на мечот против Атлетико Мадрид при резултат од 2:2 реши да го внесе во игра Французинот дури во 90-та минута.

Секако, кон сево ова придонесува и фактот дека Гризман е едно од најскапите засилувања во историјата на Барселона – минатото лето беше платен неверојатни 120 милиони евра.

„Не може сите да играат“, почна Сетјен на прашањето за Французинот, а потоа сите ги изненади со понатамошниот одговор.

„Тешко е да го ставите Гризман во игра, а да не ја дестабилизирате екипата. Можеби не е логично да го внесете во 90-та минута, но со таков играч секогаш мислите дека тој може нешто да направи.“

URL

Се поставува прашањето зошто Барса издвои 120 милиони евра за играч кој го дестабилизира тимот кога е на терен, а Сетјен инсистира дека Гризман уште е важен.

„Само околностите ме присилија да го ставам на клупа. Знам дека на Гризман му е тешко и ќе разговарам со него на следниот тренинг, ама нема да му се извинам. Јасно ми е дека можеби се чувствува лошо, ама и јас се чувствувам лошо бидејќи Антоан е одличен фудбалер и одлична личност“, заклучи Сетјен, отворајќи уште многу дилеми со ваквиот одговор.

реклама

Денот кога диносаурусите изумреа, објаснет до детали

Read more

Што ќе случи во вашето тело кога ќе се откажете од пивото?

Read more

Пет причини зошто жените изневеруваат

Read more

Актерката Силвија Стојановска доби затворска казна за транспорт на кокаин

Read more

Фудбал

Португалија со победа тргна во одбрана на титулата, Роналдо најдобар стрелец на Европските првенства

Read more

Финалето на Вембли пред 40.000 гледачи

Read more

УЕФА отвори истрага против Арнаутовиќ

Read more

Љорис го разбира стравот на противниците од триото Бензема-Гризман-Мбапе

Read more
 

Спорт

  • play_arrow
  • filter

Фјури до Вајлдер: Ќе те прегазам како камион

Читај повеќе

За прв пат во историјата на НБА, тројца Европејци во идеалната пeторка

Читај повеќе
  • play_arrow

Португалија со победа тргна во одбрана на титулата, Роналдо најдобар стрелец на Европските првенства

Читај повеќе

Финалето на Вембли пред 40.000 гледачи

Читај повеќе

УЕФА отвори истрага против Арнаутовиќ

Читај повеќе

Љорис го разбира стравот на противниците од триото Бензема-Гризман-Мбапе

Читај повеќе

НЛБ Банка генерален спонзор на сениорската машка репрезентација на Македонија

Читај повеќе

На Арнаутовиќ му се заканува суспензија од најмалку 10 натпревари

Читај повеќе

Алиоски: Најважно е да веруваме во себе и во тимот

Читај повеќе