ФОРМУЛА 1 2020

Грожан: Умирав среде пламенот, но ќе возам на последното ГП

Ф1
Ф.З.
/ 04.12.2020 / 14:13

Французинот од тимот на Хас кој имаше страшна несреќа во Бахреин опишува за немилиот настан.

„По ударот се најдов опколен од пламен и ме облеа чувство дека нешто ме притиска на главата. Мислев дека не можам да мрдам, тоа беше еден непријатен момент бидејќи чувствував како моето тело се опушта и ми вели дека умирам. Потоа помислив на моите блиски, сопругата и децата, се обидов повторно, ги завртев рамената и почувствував болка во рацете и стапалата, но успеав да се фатам за халот и да излезам од кокпитот. Потоа еден од придружниците ми помогна и се најдов во амбулантното возило: на сите им изгледаше неверојатно дека сам излегов од тој пламен“, раскажува Ромен Грожан.

„Ме спаси фактот што останав смирен, не паничев. Но, не се чуствувам како херој: херои се докторите кои спасуваат животи. Снимките од несреќата се страшни, но не сум против да се прикажуваат на ТВ“.

Remote video URL

Голема улога во бегањето од запалениот болид имал халот, дел за кој многумина негодуваа кога беше додаден на болидите, вклучувајчи го и францускиот возач.

„Халот? Само глупавите водат инат. Го променив моето мислење поради неговата корисност, а тоа му го кажав и на Жан Тод“, вели Грожан.

Халот, додатокот кој му го спаси животот на Грожан

Тој е оптимист дека ќе се појави на последната трка од сезонава, онаа за Големата награда на Абу Даби која ќе се вози на 13 декември.

„Да се вратам во болидот за последното ГП ќе биде важно, и покрај тоа што за докторите и за мојата фамилија тоа е себична одлука. Но, јас сум пилот: сакам да ја минам целта на последното ГП“.

реклама

Ѕирнете во луксузната вила на Новак Ѓоковиќ во Шпанија

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

ЕМА истражува нова нуспојава од вакцината на AstraZeneca

Read more

Хари и Вилијам нема да стојат еден до друг на погребот на принцот Филип

Read more

Ф1

Разгаленото дете на кое тато му плаќа да вози во Формула 1

Read more

Мерцедес го презентираше болидот за новата Ф1 сезона

Read more

Фернандо Алонсо заврши во болница по сообраќајна несреќа

Read more

Крај на неизвесноста: Хамилтон го продолжи договорот со Мерцедес

Read more
 

Спорт

Гоце Седлоски нов тренер на Шкупи

Читај повеќе

Пике и Фати во составот на Барселона за финалето на шпанскиот куп

Читај повеќе
  • play_arrow

Солскјер со нетрпение ги очекува натпреварите со Рома

Читај повеќе

Еванс: Еден ден ќе им раскажувам на моите внуци за победата над Ѓоковиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би изгледал трејлер за Македонија на ЕУРО

Читај повеќе

Ибра се соочува со тригодишна забрана за играње фудбал

Читај повеќе

Пелистер го „украде“ голманот Кизиќ од Вардар

Читај повеќе

Британецот Еванс го елиминираше Ѓоковиќ во Монте Карло

Читај повеќе

Клоп: Лошиот напад е наш заштитен знак сезонава

Читај повеќе