Институт за војна: На Русија ѝ се закануваат огромни финансиски проблеми

Напорите за зајакнување на војската на Русија во комбинација со западните санкции имаат долгорочни негативни ефекти врз руската економија, пишува во својата нова дневна анализа Институтот за проучување на војната (ISW), додавајќи дека тоа е токму она што претходно го предвиде.

ISW забележува дека финансиски експерти изјавиле за Reuters дека Кремљ ќе се соочи со буџетски дефицит што ќе ги „исцрпи резервите на Москва на најниско ниво во последните години“ поради предвидените намалувања на приходите од енергијата, како и поради санкциите и трошоците за руската мобилизација.

Еден финансиски експерт предвиде дека исплатите на мобилизираните Руси, вклучително и социјалните бенефиции, може да го чинат Кремљ помеѓу 900 милијарди рубли и 3 илјади милијарди рубли (помеѓу 14,6 и 32,3 милијарди долари) во следните шест месеци.

Оваа бројка не ги вклучува исплатите на други војници како BARS (резервисти), волонтерски баталјони и долгорочната обврска за плаќање на војниците со договор, доброволците и невоените специјалисти кои се преселиле на окупираните територии, како и платениците кои се борат за Русија.

ISW претходно процени дека еден волонтерски баталјон од 400 војници ја чини Русија најмалку 1,2 милиони долари месечно, без бонуси за регрутирање и специјални плаќања за воени достигнувања.

Кремљ продолжува многу да се потпира на финансиските стимулации за Русите да се борат во Украина, што најверојатно ќе продолжи да тежи на руската економија со децении, пишува Институтот за проучување на војната.

Руските функционери им ветија плати на доброволците и мобилизираа мажи кои беа повеќе од двојно од просечната плата на руските цивили пред и за време на руската инвазија на Украина. Кремљ се обидуваше да префрли дел од воените трошоци на руските федерални ентитети, но веројатно е дека наскоро ќе мора да внесе повеќе во федералниот буџет.

Кремљ, забележува ISW, веќе се соочува со предизвици во исполнувањето на ветената компензација и предизвици кои ги зголемуваат социјалните тензии во руското општество.

Повиците на Путин за конкурентна руска воена индустрија се разделени од реалноста на рускиот синџир на снабдување и прашањето за одбранбената индустриска база, пишува Институтот за проучување на војната.

URL
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Свет

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Очекуваниот животен век во ЕУ намален во 2021 година на 80,1, кај нас на 73,2 години

Read more

Кој всушност користи муниција со осиромашен ураниум и колку е таа опасна?

Read more

Украински командант најави контраофанзива

Read more
 

Вести

Спречен транспорт на дрога вредна 100.000 евра, претреси во Арачиново, приведени двајца дилери

Читај повеќе

Се прават анализи кои цени можат да се ограничат, без да има дисбаланс на пазарот

Читај повеќе

Поскапе патарината во Србија

Читај повеќе

При полициска акција на наплатна рампа кај Тетово запленето големо количество дрога

Читај повеќе

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ковачевски ја повика Бугарија да ги почитува пресудите на Судот за човекови права во Стразбур

Читај повеќе

Очекуваниот животен век во ЕУ намален во 2021 година на 80,1, кај нас на 73,2 години

Читај повеќе

УЈП: Апликацијата МојДДВ е прилагодена за скенирање до 2.100 денари

Читај повеќе

Кој всушност користи муниција со осиромашен ураниум и колку е таа опасна?

Читај повеќе