Инѕаги: Сонував да урлам на мојот деби гол, ама се расплакав

Легендарниот Пипо Инѕаги раскажува за тоа како она што требало да биде најсреќен момент во неговата кариера се претворил во пекол откако дебитантскиот гол го постигнал против својот омилен тим.

Пипо Инѕаги замина во пензија пред 8 години, но тешко дека брзо ќе го заборавиме човекот кој жареше и палеше во Серија А.

Роден е во Пјаченца, град во регионот Емилија-Ромања, каде и ја почнува кариерата во истоимениот тим. Кога Инѕаги доаѓа до сениорскиот тим, Пјаленџа игра во Серија Би. Со своите одлични игри го привлекува вниманието на Парма кога летото 1995 година го зема во своите редови. Таа сезона 95/96 Инѕаги дебитира во Серија А и тоа во тим во кој играа Џанфранко Ѕола, Томас Бролин, Фернанду Коуту, Христо Стоичков, Фабио Канаваро, Џиџи Буфон, Антонио Бенариво, Дино Баџо, Нестор Сенсини и други.

„Ѕола ми беше соиграч во Парма кола бев многу млад. Сонував за мојот прв гол во Серија А и замислував да го прославам урлајќи од радост“, раскажува Инѕаги.

За негова несреќа тој гол доаѓа во 8. коло и тоа токму против тимот на неговото детство, Пјаченца.

„Но, го постигнав против Пјаченца, тимот од мојот град и за кој навивам. Влегов во соблекувалната плачејќи, а Ѕола ми рече: 'Пипо, само си ја заврши работата бидејќи ти играш за Парма'“, се сеќава тој.

Парма тогаш бркаше победа бидејќи резултатот беше 2:2. Инѕаги влезе во игра на 3 минути пред крајот и набрзо погоди за 3:2 во 90. минута. Другите два гола за Парма беа дело на извонредниот Ѕола.

Remote video URL

„Тој настан го носев во себе целата моја кариера и за тоа сум му благодарен на Џанфранко, една вистинска личност“.

Можеби таквиот настан влијаеше Инѕаги да не се снајде во Парма за која таа сезона постигна само уште еден гол и веќе наредното лето замина во Аталанта каде блесна постигнувајќи 24 голови, а понатаму веќе приказната е позната.

реклама

Поради короната, белградската проституција работи по принципот на достава

Read more

Volkswagen го презема европскиот пазар за електромобили

Read more

Мицкоски: Имам информација дека викендов се распарчува Македонија во Софија

Read more

Нереди во Штип: Среде град се пресметаа навивачите на Брегалница и Тиквеш

Read more

Фудбал

Нереди во Штип: Среде град се пресметаа навивачите на Брегалница и Тиквеш

Read more

Интер се поправи и убедливо славеше против Сасуоло

Read more

Нов триумф за Вардар, Академија Пандев поразена во Скопје

Read more

Навивачите на Интер им се заканија на играчите

Read more

Спорт

  • play_arrow

Нереди во Штип: Среде град се пресметаа навивачите на Брегалница и Тиквеш

Читај повеќе
  • play_arrow

Интер се поправи и убедливо славеше против Сасуоло

Читај повеќе

Кошаркарите не играат против Италија, има позитивни

Читај повеќе

Нов триумф за Вардар, Академија Пандев поразена во Скопје

Читај повеќе

Навивачите на Интер им се заканија на играчите

Читај повеќе

Кошаркарите без Димитријевиќ, но со Вајли денеска против Италија

Читај повеќе

Хамилтон најбрз и на вториот тренинг пред Големата награда на Бахреин

Читај повеќе

Македонските фудбалерки триумфираа на гостувањето во Казахстан

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова се бизарните правила за камбек мечот на Мајк Тајсон

Читај повеќе