ЕХФ ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ВО РАКОМЕТ 2020

Исланд ја совлада Португалија и им ја олесни работата на Норвешка и Словенија во борбата за полуфинале

Ракометарите на Исланд ја совладаа Португалија во второто коло од втората групна фаза со 28:25.

Исланд одлично го отвори мечот и по девет минути водеше со 4:0.

Исланѓаните во средината на првиот дел од средбата два пати имаа максимална предност од шест гола (7:1; 8:2), а Португалија до полувреме успеа да ја намали на два (14:12).

На почетокот на второто полувреме Португалците успеаја и да поведат со 17:16, но тоа им беше најголемиот успех. Исланд повторно стигна до водство кое го задржа до крајот и заслужено славеше.

Од оваа победа најмногу „профитираа“ Норвешка и Словенија кои сега се во одлична позиција за пласман во полуфинале, а за тоа ќе им требаат најмалку две победи на преостанатите четири меча.

реклама

Ракомет

Поради позитивни случаи на коронавирус, Голден Арт КЛ7 во изолација

Read more

Вардар изгуби на гостувањето кај Мешков Брест

Read more

Талески: Да ја отвориме новата сезона со позитивен резултат

Read more

Кастратовиќ по денешната жрепка: Го посакувавме Кринс, фаворити сме

Read more

Спорт

Одегард има корона, а пред три дена играше за Реал

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Фудбалерките со крпен тим торпедирани од Франција

Читај повеќе
  • play_arrow

Денвер го совлада Лејкерс и се врати во игра

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е тимот од најлошите трансфери на сезоната

Читај повеќе
  • play_arrow

Мората се врати во Јувентус, ќе зема 7,5 милиони евра по сезона

Читај повеќе
  • play_arrow

Алисон е голманот кој му ја прекина пенал серијата на Жоржињо

Читај повеќе

Властите открија: Суарес мамел на испитот по италијански јазик

Читај повеќе

Плејмејкерот на Работнички позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Алтобели: Видал ви е топ, продајте го Ериксен, задржете ги Перишиќ и Наинголан

Читај повеќе