ФИФА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО КАТАР 2022

Како Роналдо реагирал кога дознал дека е на клупата за резерви?

Португалскиот весник Record објави дека Кристијано Роналдо се заканил дека ќе ја напушти репрезентацијата на Португалија откако селекторот Фернанду Сантуш го оставил на клупа за осминафиналето на Светското првенство против Швајцарија.

Соиграчот на Роналдо, Отавио, на прес-конференцијата ја демантираше таа приказна и објасни што се случило во соблекувалната на Португалија.

„Кристијано е наш капитен дури и ако е на клупата. Тој е вистински капитен и сите го следиме неговиот пример, дури и кога не игра. Знаете ли што направи кога дозна дека нема да игра? Разговараше со сите во соблекувалната и нè бодреше, особено Гонсалу Рамуш, кој играше на негово место. Никогаш не рече дека може да нè напушти“, изјави Отавио.

Се огласи и Фудбалскиот сојуз на Португалија

Португалската фудбалска федерација го коментираше објавувањето на Record.

„Во вестите објавени денеска се тврди дека Кристијано Роналдо во разговор со селекторот Фернанду Сантуш се заканил дека ќе ја напушти репрезентацијата на Португалија и ќе го напушти Катар. Португалскиот фудбалски сојуз сака да појасни дека капитенот на нашата репрезентација никогаш не се заканувал дека ќе го напушти Катар“, наведуваат, па додаваат:

„Секој ден што Роналдо го минува со репрезентацијата е уникатен во однос на нивото на посветеност и професионализам што го покажува, неговата посветеност на репрезентацијата никогаш не била доведена во прашање. Својата посветеност ја покажа на натпреварот со Швајцарија. Сите сме фокусирани на правејќи го ова Светско првенство најдоброто што Португалија некогаш го одиграла.“

За потсетување, Португалија в сабота од 16 часот ќе игра против Мароко во четвртфиналето на Светското првенство во Катар. Португалците во осминафиналето ја победија Швајцарија со 6:1, а хет-трик постигна Гонсалу Рамуш, напаѓачот кој влезе во стартниот тим наместо Роналдо.

Тагови
реклама

Дијагнозата на рак повеќе не е смртна казна, 60% од случаите немаат јасна причина

Read more

Кина се закани дека ќе преземе акција откако САД го соборија балонот

Read more

Twitter пукна од смеа за фотката на Ендрју Тејт со коса

Read more

Синоќа се случи еден од најспектакуларните нокаути досега

Read more

Фудбал

Реал со автогол и промашен пенал падна на Мајорка

Read more

Наполи се прошета низ Специја и продолжи кон Скудетото

Read more

ВИП трибината на Маракана ќе го носи името на легендарниот Синиша Михајловиќ

Read more

Клоп по дебаклот со Вулс: Немам објаснување, немам зборови

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Реал со автогол и промашен пенал падна на Мајорка

Читај повеќе
  • play_arrow

Наполи се прошета низ Специја и продолжи кон Скудетото

Читај повеќе

ВИП трибината на Маракана ќе го носи името на легендарниот Синиша Михајловиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Клоп по дебаклот со Вулс: Немам објаснување, немам зборови

Читај повеќе
  • play_arrow

Незапирливиот Јокиќ оствари нов трипл-дабл, трет во низа

Читај повеќе
  • play_arrow

Арсенал се сопна кај Евертон

Читај повеќе

Историски подиум за Грција во Светскиот куп во алпско скијање

Читај повеќе

Ивановски поразен на чекор до финалето во Монастир

Читај повеќе
  • play_arrow

Синоќа се случи еден од најспектакуларните нокаути досега

Читај повеќе