СЕРИЈА А 2023/2024

Капело објасни зошто Јувентус има предност во трката за Скудетото

Трофејниот италијански стратег објасни зошто Јувентус има предност во трката за титулата сезонава во Калчото, но призна дека Интер има подобра екипа.

„Бјанконерите“ силно ја започнаа сезоната, победувајќи на три од првите четири натпревари против Удинезе, Емполи и Лацио. Единствен кикс на тимот беше ремито 1:1 со Болоња, оставајќи ги на два бода зад „Нераѕурите“, кои се на врвот на табелата.

Поради проблемите со финансиски малверзации минатата сезона, Јувентус сезонава не да учествува во европските натпреварувања, откако се согласи да биде исклучен од Европа конференциската лига, каде имаше обезбедено пласман согласно конечната табела во Серија А.

Говорејќи на петтата страница од денешното издание на La Gazzetta dello Sport, Фабио Капело најпрво ги истакна придобивките што Јувентус ќе ги ужива од неучеството во европските натпреварувања.

„Неиграњето во европските купови е предност за Скудетото. Така беше и со мојот Милан во 1991/1992, кога бевме дисквалификувани од Европа, така ќе биде и за овој Јуве. Помалку патувања, помалку физички и психолошки замор поврзани со натпреварите во вторник или среда. И затоа, исто така, помалку повреди. За тренерот е полесно да ја планира неделата, па дури и месецот, кога единствената цел е лигата“, смета искусниот стратег.

Тој ја отфрли идејата дека на тимот на „Бјанконерите“ може да му здосади да игра само еднаш неделно.

„Не. Повеќе од досада, зависта излегува на површина од гледањето други тимови на телевизија. Тоа на теренот мора да се трансформира во гнев. Макс, малку како јас, мора да се фокусира на чувството за одмазда“.

Поранешниот тренер беше запрашан зошто Масимилиано Алегри повеќе зборува за четирите најдобри голови, а не за титулата.

„Овој пат Макс се крие. Веројатно затоа што не сака да го гледаат како фаворит по последните две сезони. Криењето, сепак, не е како Јувентус! Алегри е професор по занает, тој знае што е потребно за да победи“.

Зборуваше и за најсилните атрибути на актуелниот состав на Јуве.

„Кјеза и Влаховиќ. Сега тие се физички добри и прават разлика. Не сум изненаден бидејќи и јас сум имал болки во препоните. Без повреди, Влаховиќ и Кјеза се дуо од 40 голови. Срамота е за Погба, но гледам како Локатели расте“.

Капело посочи дека Доменико Берарди би бил идеален за овој тим.

„Тој ќе беше идеален за овој Јуве. Доменико ви ја дава топката на вистински начин. Какво трио ќе беше со Влаховиќ и Кјеза“.

Беше прашан дали Интер и Јувентус се двата фаворита оваа сезона.

„Тие ми се чини дека се двата најконкурентни тимаи. Интер е убеден во својата сила и има подобро опремена екипа, Јуве има важни вредности и не игра во Европа“.

На крајот, Капело зборуваше за другите тимови во трката за титулата во лигата сезонава.

„Не ми се допадна Милан во дербито, но одиграа одличен натпревар во Лигата на шампионите. Рома многу зависи од двоецот Дибала-Лукаку.

Наполи ми се чинеше дека се подобрува во Купот, но мора повторно да ја откријат желбата да притискаат од минатата година и најдобрите Квара и Осимхен.

Лацио почна бавно и се чувствува заминувањето на Милинковиќ-Савиќ, пред некој ден да постигне удар со глава, еден од специјалитетите на Србинот, Проведел, голманот, мораше да отине во шестнаесетникот…

Настрана шегите, тимот на Сари што го видов против Атлетико беше подобар, и ќе се подобрат и во лигата“, заврши Капело.

реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Фудбал

На Кејн му лежи Бундесот: Постигна 18 гола и 5 асистенции, никој во Европа не е подобар од него

Read more

Спречен скандал во Барселона, играчите замолчени со пари

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

ФИФА сака да ги зголеми овластувањата на ВАР технологијата

Read more
 

Спорт

Верстапен прекрши непишано правило, не ги честеше колегите вечера

Читај повеќе

На Кејн му лежи Бундесот: Постигна 18 гола и 5 асистенции, никој во Европа не е подобар од него

Читај повеќе

Спречен скандал во Барселона, играчите замолчени со пари

Читај повеќе

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Читај повеќе

Сѐ за пари: Клуб од Дубаи ќе игра во Евролигата

Читај повеќе

ФИФА сака да ги зголеми овластувањата на ВАР технологијата

Читај повеќе

Спортска повреда: Му замрзнал пенисот за време на скијачка трка

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс доживеа еден од најтешките порази во историјата, Денвер силен и без Јокиќ

Читај повеќе

Модриќ ќе го пропушти натпреварот со Наполи

Читај повеќе