НБА 2023/2024

Хардавеј и Дончиќ го средија Вашингтон, дербито на Истокот за Бостон

Деветта сезонска победа за Далас Маверикс откако славеше на гости во американската престолнина кај Вашингтон Визардс благодарение на расположениот Тим Хардавеј и дабл-дабл учинокот на Лука Дончиќ. Битката за лидерското место на Истокот ја доби Бостон Селтикс откако победи кај Филаделфија 76ерс.

Гостите од Далас уште во првата четвртина покажаа каде ќе заминат подовите добивајќи ја со 15 поени разлика, или поточно 41:26. На полувреме предноста гласеше +20, а домашните намалија само на крајот откако последната четвртина ја добија со 34:26, за конечни 130:117 за Далас.

Најмногу поени уфрли Тим Хардавеј, 31, а расположен беше и Лука Дончиќ со дабл-дабл учинок од 26 поени и 10 асистенции. Додаде и 7 скока. Дерик Џонс имаше 20 поени. Кај домашните се истакна Кајл Кузма со 22 поена.

Remote video URL

Дербито меѓу првопласираните две екипи на Истокот му припадна на Бостон Селтикс со 117:107 на гости кај Филаделфија 76ерс. Селтикс беа убедливи во првата четвртина добивајќи ја со 156 разлика (37:22), но Филаделфија комплетно се врати во втората која ја доби со 16 разлика (36:20) и на полувреме замина со водство од еден поен. Пресудна беше третата четвртина каде Бостон победи со 26:17, а до крајот се играше израмнето.

Џејсон Тејтум со 29 поени (8 скока, 6 аистенции) и Дерик Вајт со 27 поени беа најефикасни кај гостите, додека Жоел Ембиид со 20 поени, 9 скока и 7 аистенции ги предводеше поразените домаќини. Дабл-дабл за гостите постигна Џру Холидеј (18 поени и 10 скокови).

Remote video URL

Сега Бостон е лидер на Истокот со скор 9-2, додека Филаделфија е втора со 8-3. Ова беше втор пораз по ред за 76ерс откако синоќа беа поразени од Индијана Пејсерс, исто така дома.

URL

Милвоки Бакс славеше на гости кај Торонто Репотс на крилјата на Демиен Лилард. Од 128 поени на гостите од Милвоки, Лилард уфрли 37, а со 13 асистенции запиша дабл-дабл учинок. Друштво му правеше Малик Бизли со 30 поени, кој, интересно, не запиша ниту една асистенција.

Кај Торонто одличен беше Скот Барнс со 29 пооени, 9 скока и 7 асистенции, но освен дабл-дабл учинкот на Австриецот Јакоб Пелтл, немаше поддршка кај соиграчите.

Remote video URL

Резултати:

Вашингтон Визардс - Далас Маверикс 117:130
Атланта Хокс - Њујорк Никс 114:116
Филаделфија 76ерс - Бостон Селтикс 107:117
Торонто Репторс - Милвоки Бакс 112:128
Чикаго Булс - Орландо Меџик 94:96
Феникс Санс - Минесота Тимбервулвс 133:115
Лос Анџелес Лејкерс - Сакраменто Кингс 110:125
Портланд Треил Блејзерс - Кливленд Кавалирс 95:109

Табела:

реклама

Земјотрес во Скопје

Read more

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Кошарка

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Read more

Член на Дрим тимот отпадна за Олимписките игри

Read more

Руди Фернандес соборува рекорди и исполнува ветувања: Шпанецот по шести пат на Олимпијада

Read more

Се подготвува трансфер бомба: Поранешна НБА ѕвезда доаѓа во Европа по 17 години минати во САД

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Голот на Јамал ​​е најубав на ЕУРО 2024

Читај повеќе
  • play_arrow

Давид Бабунски потпиша за Данди Јунајтед, ја доби 10-ката

Читај повеќе
  • play_arrow

Мбапе претставен пред преполн „Бернабеу“

Читај повеќе

Избран најдобриот тим на ЕУРО, доминираат Шпанците

Читај повеќе

Унаи Симон ќе паузира до октомври

Читај повеќе

Саутгејт поднесе оставка, не е повеќе селектор на Англија

Читај повеќе
  • play_arrow

Пијаниот Кукуреља пееше за себе и не го исполни даденото ветување

Читај повеќе

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Читај повеќе
  • play_arrow

Родри ги налути Англичаните со провокации за Гибралтар, Мората го потсети каде игра

Читај повеќе