ЕКОЛОШКИ ПРИФАТЛИВ

Класичниот Mini се враќа со електричен погон и 120 КС

Сопствениците на класичните Mini автомобили сега имаат можност да ги модернизираат своите миленици на четири тркала и да ги направат еколошки прифатливи со инсталирање на електричен погон.

Класичните Mini автомобили станаа предмет на тјунинг проекти во последниве години, досега видовме навистина импресивни примери како што е Mini со V6 мотор на Acura од 500 КС и за оние кои бараат поеколошка варијанта и го сакаат „оригиналниот пакет “, BMW Group нуди решение.

Станува збор за Mini Recharged програма која ги поканува сопствениците на класични Mini автомобили да ги претворат своите миленици во електрични возила со инсталирање на модерен електричен погон. Цените сѐ уште не се познати, но од Mini тврдат дека сите промени се реверзибилни и дека во магацинот се означени и мотори со внатрешно согорување за да може повторно да се вградат доколку тоа го сака сопственикот.

Mini гарантира дека чувството за возење картинг нема да се изгуби со инсталирање на електричен погон и реално е да се очекува значително подобрување во перформансите во споредба со оригиналниот класичен Mini бидејќи Mini Recharged доаѓа со електричен мотор кој испорачува 120 КС. Малиот хечбек забрзува од 0 до 100 км/ч за девет секунди, три до четири секунди побрзо од стандардното.

Засега нема детали за капацитетот на батериите, но се очекува дека со едно полнење електричниот Mini ќе може да помине околу 160 километри.

Производителот со гордост истакнува дека традиционалните оригинални инструменти ќе бидат задржани и ќе прикажуваат информации за температурата, брзината, опсегот и брзината.

Една од предностите на конверзијата е што благодарение на електричниот погон, класичниот Mini ќе може да вози во централните делови на градовите каде што се забранети автомобилите со конвенционален погон.

Посветен тим од експерти ќе работи на развојот и инсталирањето на електричниот погон во класичниот Mini.

реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Авто новости

Topolino е најмалиот електричен автомобил на FIAT

Read more

Citroën го претстави хибридниот C5 Aircross

Read more

Светски рекорд: Електричен автомобил помина 2000 километри без застанување

Read more

Пресметката е јасна: Еуро 7 ги поскапува автомобилите за 2.000 евра

Read more
 

Автомобили

Topolino е најмалиот електричен автомобил на FIAT

Читај повеќе
  • filter

Citroën го претстави хибридниот C5 Aircross

Читај повеќе
  • play_arrow

Светски рекорд: Електричен автомобил помина 2000 километри без застанување

Читај повеќе

Пресметката е јасна: Еуро 7 ги поскапува автомобилите за 2.000 евра

Читај повеќе

Што означуваат зелените ленти што се појавија на патиштата во Словенија?

Читај повеќе

Tesla Model Y е најпродаван автомобил во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Читај повеќе

Загадувањето од гумите е голем проблем - која е алтернативата?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Aston Martin го претставува DB12 – разочарување на повеќе полиња

Читај повеќе