Колку често жените сакаат да водат љубов?

Покрај животните обврски и проблеми, децата и работата, како и времето за себе, многу е тешко да се зачува совршениот однос со партнерот или барем онаа најдобра идеална состојба во која сте биле заедно.

Тоа подразбира и размена на страсти и искажување емоции. Истражувањето спроведено на 300 жени одговори на прашањето: Колку често водат љубов жените во брак?

Речиси 47%, или речиси половина од испитаничките на различни возрасти, одговориле дека водат љубов со партнерот еднаш неделно, а речиси 10% имаат секс само два пати месечно.

Она што е поинтересно во врска со овие резултати не е одговор на прашањето колку често имаат секс, туку колку сакаат. Имено - на повеќето жени им одговараат овие бројки.

„Жените во брак кои рекоа дека имаат секс со партнерот еднаш неделно или два пати месечно додоа дека тоа совршено им одговара и тоа не е никаква реткост. Причината за тоа се секојдневните препреки, стресот и обврските поради кои сексот може да стане предвидлив, па дури и здодевен.

Исто така, истражувањето потврдило дека колку поретко воделе љубов, кај жените страста и потребата за секс станувала сѐ помала и помала.

Занемарувањето на страста и недостигот на интимност, што во модерното време е сѐ поприсутно меѓу партнерите, често доведува до прељуба, па и разводи меѓу двојките на секоја возраст.

реклама

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Read more

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Илон Маск: Земјата е пред колапс, потребни се луѓе за Марс

Read more

Топ 10 најубави плажи во светот

Read more

Љубов и секс

Пет причини зошто луѓето остануваат во токсична врска

Read more

Најлесно ќе се вљубите во овие знаци, создадени се за љубов

Read more

Секс без табуа: За што најчесто фантазираат мажите и жените?

Read more

Пет совети за првото сексуално искуство во животот

Read more
 

Магазин

Истражување: Чоколадото помага за согорување на маснотии и губење килограми

Читај повеќе

Навики кои се штетни за менталното здравје

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешка салата

Читај повеќе

Што не треба да јадете по тренинг?

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Читај повеќе

Горда, страсна, театрална: Таква е Лавицата

Читај повеќе
  • play_arrow

Застрашувачки момент кога ајкула ненадејно тргна кон пливач

Читај повеќе

Шест работи кои биле бизарно нелегални во средновековна Европа

Читај повеќе