Колку пари губите ако сте купиле автомобил со вратена километража?

Враќањето на километражата е најчестата форма на измама со која се среќаваат купувачите на половни автомобили.

Пазарот на половни автомобили се соочува со проблеми со транспарентноста, особено за возилата кои доаѓаат од странство. Најчеста измама се однесува на фалсификување на историјата на автомобилот, а особено на фалсификување на километражата.

Најновото истражување на carvertical откри дека автомобил со вратена километража може да ве чини и до 21% повеќе од неговата вистинска вредност, што значи дека купувачите кои ќе станат жртви на таква измама може да изгубат илјадници евра.

Автомобил со помала километража е поатрактивен на сите пазари и редовно ќе биде поскап од просекот. Некои продавачи сакаат да го искористат ова, па ја отстрануваат километражата од одредени автомобили. Сепак, интересно е што цената на автомобил со километража варира од земја до земја.

Најлоша е ситуацијата во Обединетото Кралство (29%), Италија (29%) и Литванија (25%), каде што просечниот пораст на овие вредности е највисок меѓу 15-те испитани земји. Украина (17%), Полска (19%) и Романија (20%) се на другата страна од спектарот, но сепак имаат високи вредности.

Очекувано, староста на автомобилот е тесно поврзана со потенцијалните финансиски последици за купувачот. На пример, во случај на автомобил стар 15 години со лажна километража, вредноста на возилото може фиктивно да се зголеми во просек за 27%.

Поточно, за секои 100.000 километри одземени од километражата, клиентот може несвесно да плати околу 2.000 евра. Се разбира, сè зависи од брендот на автомобилот: зголемувањето на цената може да се движи од 15% за Mazda и Dacia и до 27% за возилата на Land Rover.

„Колку е поскап автомобилот со вратената километража, толку повеќе пари купувачот ќе изгуби. Ова ја нагласува важноста да се провери историјата пред да се купи возило“, вели Матас Бузелис, експерт за автомобили и шеф за комуникации во carVertical.

Клиентите на Renault може да изгубат до 2.300 евра за секои вратени 100.000 километри, клиентите на Opel 2.200 евра, а клиентите на Škoda и Volkswagen 4.200 и 4.500 евра, соодветно. Секои 100.000 вратени километри најмногу ќе ги чинат купувачите на премиум возила: Audi (6.000 евра), BMW (7.000 евра) и Mercedes-Benz (10.600 евра).

реклама

„Златна крвна група“ – ја имаат помалку од 50 луѓе во светот

Read more

4 намирници што го зајакнуваат имунитетот можат да го продолжат животот

Read more

Подгответе се за пролет: 5 парчиња што мора да ги имате во вашата гардероба

Read more

Излезе трејлер за филмот со жешката секс сцена на Елизабет Харли во режија на син ѝ

Read more

Авто новости

Какви промени воведува ЕУ за европската возачка дозвола?

Read more

Илон Маск најавува 0-100 км/час за помалку од секунда

Read more

Кои половни автомобили најчесто се со вратена километража?

Read more

10 работи кои автомеханичарите никогаш не би ги направиле со својот автомобил

Read more
 

Автомобили

Какви промени воведува ЕУ за европската возачка дозвола?

Читај повеќе

Илон Маск најавува 0-100 км/час за помалку од секунда

Читај повеќе

Кои половни автомобили најчесто се со вратена километража?

Читај повеќе

10 работи кои автомеханичарите никогаш не би ги направиле со својот автомобил

Читај повеќе

Како да се ослободите од кондензација и влага во автомобилот?

Читај повеќе

Renault Scenic E-Tech е автомобил на годината во Европа

Читај повеќе

Што значат бројките и буквите на гумите?

Читај повеќе
  • filter

Подновен најмалиот Audi - што има ново?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Поблиску до ѕвездите со концептот Chrysler Halcyon

Читај повеќе