Колку пари има заработено Ѓоковиќ во кариерата и колку им бега на Надал и Федерер?

По освојувањето на завршениот Мастерс во Торино, српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ го собори и рекордот на банкарската сметка.

Имено, Ѓоковиќ со победата против Јаник Синер инкасираше 4,4 милиони долари и со тоа ја надмина бројката од 180 милиони долари што ја заработи во текот на кариерата.

Тој пристигна во Торино со 176,2, а сега има 180,6 милиони долари на неговата банкарска сметка, со што стана првиот тенисер кој некогаш надминал 180 милиони долари од наградниот фонд во кариерата.

URL

Претходно беше единствениот кој надминал 140 милиони долари, а за доминацијата на Ѓоковиќ на турнирите говори и еден друг податок.

Никој од тенисерите досега не ја надминал цифрата од 140 милиони долари, а прв зад Новак е Рафаел Надал со заработка од 134,6 милиони долари.

Трет е Роџер Федерер со 130,5 милиони долари, а потоа следуваат Серена Вилијамс (94,8 милиони долари), Енди Мареј (64,2), Пит Сампрас (43,2), Венус Вилијамс (42,5), Симона Халеп (40,2) и Марија Шарапова (38,7).

реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Тенис

Ѓоковиќ ја презеде одговорноста за елиминацијата на Србија од Дејвис купот

Read more

Колку пари има заработено Ѓоковиќ во кариерата и колку им бега на Надал и Федерер?

Read more

Изненадување на стартот на завршниот Мастерс: Зверев го победи Алкараз по пресврт

Read more

Тешка група за Ѓоковиќ на Завршниот мастерс во Торино

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Капело: Головите на Јуве - Интер ја уништија играта

Читај повеќе

Верстапен прекрши непишано правило, не ги честеше колегите вечера

Читај повеќе

На Кејн му лежи Бундесот: Постигна 18 гола и 5 асистенции, никој во Европа не е подобар од него

Читај повеќе

Спречен скандал во Барселона, играчите замолчени со пари

Читај повеќе

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Читај повеќе

Сѐ за пари: Клуб од Дубаи ќе игра во Евролигата

Читај повеќе

ФИФА сака да ги зголеми овластувањата на ВАР технологијата

Читај повеќе

Спортска повреда: Му замрзнал пенисот за време на скијачка трка

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс доживеа еден од најтешките порази во историјата, Денвер силен и без Јокиќ

Читај повеќе