Кромид полнет со жолчки и бешамел

Специјалитет на кој нема да можете да му одолеете, а одличен е за секоја прилика. Најдобриот начин да подготвите кромид е да го наполните со жолчки и бешамел.

Кромидот може да се јаде сиров или динстан, а освен што го подобрува вкусот на секое јадење, има и доста предности за организмот. Воглавно се состои од вода, но содржи и ензими, протеини, јаглени хидрати... Ја нормализира цревната флора, помага при метаболичките функции и го чисти организмот од токсини. Ако сакате да го јадете сигурни сме дека овој рецепт ќе ви се допадне, бидејќи се подготвува поинаку. Кромидот наполнете го со жолчки, кашкавал и бешамел сос, па послужете го со леб. Одличен предлог е и како предјадење за празничната трпеза.

Потребни состојки:

 • 6 парчиња кромид
 • путер
 • 2 лажици брашно
 • 150 мл бело вино
 • 6 жолчки
 • 200 мл млеко
 • 100 гр пармезан
 • сол

Подготовка:

Во тавче ставете доволно сол, убаво да го обложи дното, па наредете ги главиците кромид. Печете на 180°C околу 50 минути. Со нож исечете го врвот на секоја главица, па извадете им ја средината (кромидот не го вадете од тавчето). Исечете го и пропржете го некои половина час на растопен путер. Зачинете по желба. Додадете лажица брашно и вино, промешајте и гответе уште 10 минути. Потоа наполнете го кромидот со пропржената средина, па во секој ставете и жолчки. На путер пропржете лажица брашно, па сипајте млеко и пармезан. Гответе додека не се згусне, со непрестајно мешање. Сипајте над жолчките. Посипете со пармезан и вратете во рерна на уште 10 минути.

Remote video URL
Тагови
реклама

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Колку ќе платите за кафе, храна и сладолед на одмор во Грција?

Read more

Марс влезе во Бик: Промена на работа, продавање недвижнини

Read more

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more

Рецепти

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Read more

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Read more
 

Магазин

 • play_arrow

Топ 15 најнеобични инженерски проекти

Читај повеќе
Правило на 5 минути за решавање расправии

Како се решаваат расправии во врската со „правилото на 5 минути“?

Читај повеќе

Германците направија математика: Хрватска е поскапа од Грција и Шпанија

Читај повеќе
 • play_arrow

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Читај повеќе

Колку ќе платите за кафе, храна и сладолед на одмор во Грција?

Читај повеќе

5 знаци кои покажуваат дека не јадете доволно

Читај повеќе

Кои се најпопуларните имиња во светот?

Читај повеќе

Марс влезе во Бик: Промена на работа, продавање недвижнини

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Најчудната мачка во светот: Личи на врколак и е многу интелигентна

Читај повеќе