Кунгуловски: Нема никаква поврзаност на вакцините со стерилитет или со неплодност

Скопје, 11 мај 2021 (МИА) – Единствен спас во пандемијата е создавањето на колективен имунитет, што можеме да го добиеме преку вакцинирање. Во моментов, ефикасноста на вакцините е сигурно над 95 отсто. Ниту една вакцина не предизвикува болест, а најдобрата вакцина е онаа која прва ќе ни стане достапна.

Ова го посочи д-р Горан Кунгуловски, доктор на науки по геномика и молекуларна епигеномика на денешната онлајн конференција „Информирај се! твое право, твоја сигурност!“ организирана од Црвениот крст на град Скопје, со поддршка на Швајцарскиот Црвен крст.

Докторот Кунгуловски напомена дека без разлика за која вакцина станува збор, ниту една вакцина не предизвикува болест, само се намалува имунолошкиот систем да реагира и да мисли дека станува збор за вирус.

Ефикасноста на вакцините, смета тој, треба да се гледа во тоа колку тие се ефикасни за да спречат смртен исход.

-Овој вирус предизвикува релативно висок процент на смртен исход и на хоспитализација. Ефикасноста на вакцините да ја разбереме како ефикасност кон смртен исход. Таа борјка во моментов е сигурно над 95 отсто, или околу 100 отсто, за некои вакцини. Затоа велам дека најдобрата вакцина е онаа вакцина која прва ќе ни стане достапна, рече Кунгуловски.

Во однос на тоа дали овие вакцини се ефикасни за новите соеви на вирусот, д-р Кунгуловски рече дека тие во моментов имаат благо намалена ефикасност, но како што појасни, доколку се заразиме со еден од новите соеви, многу е веројатно дека симптоматологијата ќе ни биде блага. Токму во тоа, вели Кунгуловски, е поентата на вакцините.

– Моментално и овие вакцини кои ги имаме, ја вршат својата работа, барем да ја надминеме првата етапа на пандемијата, па понатаму само ќе треба да влеземе во една фаза во која ги контролираме бројките и за неколку години да се обидеме целосно да ја сузбиеме оваа пандемија. Имаат некаков ефект и на новите соеви, на пример имаат повисок ефект на британскиот сој, понизок на бразилскиот сој, но имаат некаков ефект, и кога повторно би се заразиле и доколку сте вакцинирани, симптоматологија најверојатно ќе биде многу поблага, рече д-р Кунгуловски.

Позитивен аспект кај овие мутации, според докторот, е што кај многу соеви во многу географски локации во светот, се појавуваат истите мутации. Вирусот, како што рече, нема каде да оди и нема веќе толку голема способност да евалуира.

Доколку успееме да го намалиме ширењето на вирусот преку вакцинирање и со стекнување на колективен имунитет, според д-р Кунгуловски, ќе останеме само на овие мутации.

На прашање дали некоја од вакцините предизвикува стерилитет, д-р Кунгуловски рече дека апсолутно нема никаква поврзаност на вакцините со стерилитет или со неплодност.

-Не знам од каде доаѓаат овие дезинформации за стерилитет и неплодност, најверојатно од луѓе кои имаат премногу време и се на интернет и гледаат некорисни информации или имаат некоја агенда, појасни д-р Кунгуловски.  

реклама

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Колку често жените сакаат да водат љубов?

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more

Здравје

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Read more

Кина ја одобри Sinopharm за деца поголеми од 3 години

Read more

Знаци кои откриваат дека ви е потребен одмор

Read more

Како треба да се однесуваат невакцинираните кога ќе се укине мерката за носење маски?

Read more
 

Магазин

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Читај повеќе

Женка бел носорог стигна во Јапонија во потрага по партнер

Читај повеќе

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Читај повеќе

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешко на индиски начин

Читај повеќе
  • filter

Ferrari влегува во светот на модата - дали би ги носеле овие креации?

Читај повеќе
  • filter

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Читај повеќе
  • play_arrow

Фитнес инфлуенсерка укажува каде најчесто грешиме кога вежбаме

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чудесниот остров во Хрватска што личи на отпечаток од прст

Читај повеќе