НБА 2022/2023 ОЛ-СТАР

Леброн и Јанис капитени на Ол-стар, познати првите петорки

Леброн Џејмс по 19-ти пат ќе игра на Ол-стар натпреварот во НБА, а со тоа го стигна Карим Абдул-Џабар по бројот на учества на овој ревијален натпревар што годинава ќе се одржи во Солт Лејк Сити.

Кошаркарот на Лос Анџелес Лејкерс доби најмногу гласови и ќе биде капитен на својот тим, додека играчот со најмногу гласови на Истокот, Јанис Адетокунбо од Милвоки Бакс ќе го предводи другиот тим.

Леброн беше капитен на сите пет претходни Ол-стар натпревари со овој формат, додека Адетокунбо беше лидер на неговиот тим во 2019 и 2020 година.

URL

Познато е и кои ќе бидат членовите на петорката, а меѓу нив се и српскиот кошаркар Никола Јокиќ и Словенецот Лука Дончиќ. Останатите кошаркари се: Кевин Дурент, Џејсон Тејтум, Донован Мичел, Кајри Ирвинг, Зион Вилиамсон и Стеф Кари.

Интересно е што меѓу 10-те избрани го нема одличниот Жоел Ембиид, кој ќе биде меѓу резервите. Тие ќе бидат избрани на 2 февруари.

Стартери на Источната конференција:

Јанис Адетокунбо (Милвоки Бакс)

Кевин Дурент (Бруклин Нетс)

Џејсон Тејтум (Бостон Селтикс)

Донован Мичел (Кливленд Кавалирс)

Кајри Ирвинг (Бруклин Нетс)

Стартери  на Западната конференција:

Леброн Џејмс (Лос Анџелес Лејкерс)

Никола Јокиќ (Денвер Нагетс)

Зион Вилиамсон (Њу Орлеанс Пеликанс)

Стеф Кари (Голден Стејт Вориорс)

Лука Дончиќ (Далас Маверикс)

Тагови
реклама

Месечен хороскоп за април: Три знака ќе имаат животен пресврт

Read more

Том Хенкс со години се бори со тешка болест која ја добил поради улога

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more

Пресврт - iOS 17 ги носи најбараните функции на iPhone

Read more

Кошарка

Јокиќ ги уништи 76ерс и потврди доминација незабележана 50 години

Read more

Дончиќ заработи суспензија во маестрална партија

Read more

Дончиќ казнет со 35.000 долари поради гест кон судиите

Read more

Прв трипл-дабл во кариерата за Инграм, со совршена игра испиша историја

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

7 земји од кои се очекува да имаат поквалитетен фудбал

Читај повеќе

Бразилски фудбалер ја пробал исхраната на Роналдо: Мислев дека ќе умрам

Читај повеќе

Статистиката е против него: Ребиќ го напушта Милан?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Меси доби статуа од КОНМЕБОЛ, ќе стои до оние на Пеле и Марадона

Читај повеќе
  • play_arrow

Рикардо возеше Ф1 болид во австралиска оф-роуд авантура

Читај повеќе

Тотенхем за 10 години платил 62,5 милиони евра отштета за отпуштени тренери

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ ги уништи 76ерс и потврди доминација незабележана 50 години

Читај повеќе

Шефот на Ла Лига: Се смеев од срце кога Баерн го елиминираше ПСЖ

Читај повеќе

Македонските фудбалери ја победија репрезентацијата на Фарски Острови

Читај повеќе