Кошарка
НБА 2019/2020

Леброн: Сезоната не може да продолжи директно со плејофот

27. март 2020 - 8:54 | МИА

Леброн Џејмс не е одушевен од опцијата НБА сезоната да го прескокне клучниот дел од регуларната сезона и директно да влезе во плејофот.

Sвездата на Л.А. Лејкерс учествуваше во интервју со неговите поранешни соиграчи на Кливленд, Ричард Џеферсон и Чанинг Фрај, на подкастот „Роуд Трипин“, а едно од прашањата беше конкретно за форматот на Лигата.

– Она што едноставно не може да се стори е да се игра директно плејоф. Затоа што ги дискредитира 60-те меча во кои момчињата се бореа за своите позиции, рече Леброн.

НБА сѐ уште нема донесено одлука што да прави со остатокот од сезоната и во плејофот. Од екипата на подкастот предлагаа да се одигра минитурнир во Западната конференција со формат 3 освоени од вкупно 5 средби помеѓу екипите на позициите 8 до 11 за да се одреди последниот учесник во плеј-офот на Западот.

Коментирај