ФОРМУЛА 1 2022

Леклер стартува од пол-позицијата во Австралија

Ф1
МИА
/ 09.04.2022 / 11:33

Водечкиот во генералниот пласман во Формула 1, Шарл Леклер од Ферари, ќе стартува од пол-позицијата на утрешната трка за Големата награда на Австралија.

Возачот на Ферари претпладнево во квалификациите постигна најбрзо време пред возачите на Ред Бул, Макс Верстапен и Серхио Перес.

Од четвртата позиција ќе стартува Ландо Норис, додека зад него ќе биде тандемот на Мерцедес, Луис Хамилтон и Џорџ Расел.

Пласман до десеттото место обезбедија Рикардо, Окон, Саинс и Алонсо.

URL
Тагови
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Read more

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Read more

25 јуни 1876, Индијанците ја поразиле американската војска кај Литл Бигхорн

Read more

Ф1

Ботас сабајлево го разбуди Милано

Read more

Ред Бул го суспендираше тест-возачот поради расизам

Read more

Верстапен стартува од пол позицијата во Монтреал, Леклер од претпоследната

Read more

Леклер казнет со 10 позиции на канадското Гран при

Read more
 

Спорт

Македонските фудбалерки го совладаа Косово

Читај повеќе

Руни го напушти Дерби Каунти

Читај повеќе

Лејкерс потпишаа договори со синовите на Шекил О'Нил и Скоти Пипен

Читај повеќе

Ѓоковиќ против Кореецот Куон на стартот на Вимблдон

Читај повеќе

ПСЖ објави колку заработи на Меси - бројките се неверојатни

Читај повеќе

Познат распоредот за новата сезона во Серија А: Кога се големите дербија?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ботас сабајлево го разбуди Милано

Читај повеќе

Роналдо му постави ултиматум на Јунајтед

Читај повеќе

ФИФА промени две важни правила за бројот на играчи за Светското во Катар

Читај повеќе