Литванец го собори најстариот машки светски рекорд

Литванецот Миколас Алекна го собори светскиот рекорд стар 38 години.

Во фрлање диск го подобри рекордот на Германецот Јирген Шулц од 1986 година, кој во Нојбранденбург фрли 74,08 метри.

По 38 години, на митингот во САД, Алекна го фрли дискот 74,35 метри.

Литванецот во САД во сите шест серии ја префрли границата од 70 метри.

URL

По овој резултат, Литванецот спаѓа во најтесната конкуренција за освојување златен медал на Олимписките игри во Париз.

Алекна, европски шампион од Минхен и сопственик на сребрениот медал на Светското првенство 2022 во Јуџин (САД), лани во Будимпешта стигна до светската бронза.

Тагови
реклама

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Што точно му прави шолја кафе на телото од минута во минута?

Read more

Останати спортови

Контроверзниот Кирјос сака да се проба во бокс, веќе има список со противници

Read more

Поразениот Фјури со тешка повреда во болница го испратил победникот Усик

Read more

Бекеле по 12 години повторно на Олимписките игри

Read more

Зошто Фјури не го ни погледна Украинецот Усик пред борбата на векот?

Read more
 

Спорт

Шпанците открија како Чави го измамил Лапорта

Читај повеќе
  • play_arrow

„Метла“ за Индијана – Бостон ќе се бори за титулата во НБА лигата

Читај повеќе

Модриќ: Донесов одлука, сакам само таму да ја завршам кариерата

Читај повеќе
  • play_arrow

Скоти Пипен не знаеше ништо за клубовите што играа фајнлфор, ама му легна баклавата

Читај повеќе

Струга ги дозна противниците за ЛШ - ќе се надева на фортуната

Читај повеќе

Daily Mail: Пеп си оди од Сити, неколку кандидати за негов наследник

Читај повеќе

Гачевски оптимист: Наредната сезона одиме по титулата

Читај повеќе
  • play_arrow

Дончиќ и Ирвинг незапирливи за Минесота, Далас е на победа од големото финале

Читај повеќе
  • play_arrow

Панатинаикос ја освои Евролигата, во финалето го декласира Реал

Читај повеќе