ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2020/21

Манчестер Сити со пресврт ја победи Борусија – оди против ПСЖ во полуфинале

Манчестер Сити се пласираше во полуфиналето од Лигата на шампионите откако на два натпревари беше подобар од Борусија Дортмунд.

Сити славеше победа од 2:1 во првиот дуел, а на вчерашниот реванш во Дортмунд го повтори тој резултат.

Со оглед на резултатот од првиот натпревар, планот на Борусија се сведе на минимална победа без примен гол или каква било друга со два или повеќе гола разлика. Само вакви расплети на натпреварот им гарантираа на избраниците на Един Терзиќ пласман во полуфиналето.

Добар почеток за Борусија

Им одеше добро. Се играше 15-тата минута кога Ерлинг Холанд ја прифати топката на сопствената половина и продолжи да се бори со противникот. Ударот по неговата повратна топка не беше прецизен, но се одби до Џуд Белингем кој шутираше од 15 метри и го погоди горниот лев агол на голот на Едерсон.

17-годишниот играч, најмладиот во историјата на Борусија Дортмунд со погодок во Лигата на шампионите, со тој удар го оствари зацртаниот план на германскиот тим што го бранеше неколку минути подоцна, спасувајќи ја гужвата пред својот гол.

Пресврт

Подоцна се покажа дека тоа беше само увертира во напаѓачката серија на Сити, што резултираше со гол на почетокот на второто полувреме. Голот  беше постигнат од белата точка откако Емре Џан несакајќи ја допре топката со рака во неговиот шеснаесетник. Ријад Махрез ја постави топката на белата точка и во 55. минута погоди за израмнување.

Тогаш, особено со оглед на постојаната доминација на Сити што траеше, не се чинеше веројатно дека Борусија може да ги надополни потребните два гола разлика и таа мисија наскоро беше дополнително отежната. Домашните мораа уште еднаш да започнат од центарот откако Фил Фоуден со силен удар прекрасно погоди од некои 17-тина метри по што топката се одби од стативата и заврши зад грбот на Хиц. Тоа беше во 75-та минута.

Борусија Дортмунд го заврши настапот во оваа сезона во Лигата на шампионите, Манчестер Сити оди понатаму. Тој ќе бара место во финалето на два натпревари против следниот противник, Пари Сен Жермен.

Тагови

Кјеза: Заминувам ако Алегри остане тренер

Фудбалерот на Њукасл размислува за иднината: Положи за возачка за камион

Натпревар од Серија А вечерва ќе се игра само 18 минути

Историја на Интер - Торино: Прв пат во Серија А целосно женски судиски тим

Легендарниот Чарлс Баркли го исчисти подот на Лејкерс по новиот пораз од Јокиќ и Денвер