Mercedes подготвува нов електричен кросовер EQB

Компанијата Mercedes е во завршната фаза на развојот на потполно нов електричен кросовер EQB.

Како што пишува Auto Express, EQB ќе ја дели платформата со моделот GLB, а во продажба се очекува да пристигне во 2021 година, по моделот EQA.

Споменатото списание објави и рендери кои наговестуваат како ќе изгледа новиот електричен кросовер.

Новиот EQB ќе ја дели платформата со моделот GLB кој има конвенционален погон. Ќе биде базиран на модифицираната верзија на постоечката MFA2 платформа која ја користат најновата А Класа, Б Класа и CLA.

Засега не се познати прецизни детали, но се претпоставува дека ќе развива 270 коњски сили и 500 Nm максимален вртежен момент.

ЕQS лимузината ќе биде конкуренција на моделот S на Tesla.

реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Концепти

Прв во историјата на BMW: M3 Touring доаѓа во 2022

Read more

Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Read more

Audi го претстави концептот за новото електрично купе

Read more

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Read more

Автомобили

 • play_arrow
 • filter

Ова тјунирано Audi е најбрзиот СУВ во светот

Читај повеќе
 • play_arrow

Прв во историјата на BMW: M3 Touring доаѓа во 2022

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Изгледа како Mustang, вози како Tesla – рускиот електричен Aviar

Читај повеќе
 • play_arrow

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Читај повеќе
 • play_arrow

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Читај повеќе
 • play_arrow

Sony ќе тестира електричен автомобил

Читај повеќе
 • filter

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Читај повеќе
 • filter

Поглед во освежениот BMW M5

Читај повеќе