НБА 2021/22

Мичел донесе победа за Јута среде Кливленд, десеткуваниот Шарлот славеше во Атланта

Ноќеска се одиграа четири натпревари од НБА лигата на кои домаќините и гостите забележаа по две победи.

Најинтересно беше во Кливленд каде Јута предводена од Донован Мичел победи со тесни 109:108. Мичел постигна 35 поени и беше најефикасен на паркетот, а втор стрелец на тимот беше Бојан Богдановиќ со 16 поени.

Во редовите на поразениот тим Дариус Гарланд постигна 31 поен, додека Џерет Ален запиша дабл-дабл со 17 поени и 10 скока.

Remote video URL

Шарлот, иако зафатен од коронавирусот, успеа да ја победи Атланта на гости со 130:127. Хорнетс до победата ги предводеа Мајлс Бриџис со 32 и Кели Убре со 28 поени.

Во домашниот табор се истакнаа Џон Колинс со дабл-дабл од 31 поен и 12 скока, Кевин Хртр со 28 и Треј Јанг со дабл-дабл од 25 поени и 15 асистенции.

Remote video URL

Домашни победи остварија Торонто против Вашингтон и Хјустон против Њу Орлеанс.

Резултати:

Кливленд Кавалирс - Јута Џез 108:109
Атланта Хокс - Шарлот Хорнетс 127:130
Торонто Репторс - Вашингтон Визардс 102:90
Хјустон Рокитс - Њу Орлеанс Пеликанс 118:108

Табела:

Standings provided by SofaScore LiveScore
Тагови
реклама

Новата хит серија на Netflix растура, фановите предупредуваат: Не е за секого

Read more

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Read more

Како да забележите дека некој маж е вљубен во вас?

Read more

Зошто ме извади? - Рангник откри што му рекол нервозниот Роналдо

Read more

Кошарка

Леброн: Имаме добар тим, но немаме резултат, многу сум разочаран

Read more

Леброн стигна до 10.000 скокови во кариерата

Read more

Трипл-дабл со 49 поени на Јокиќ и неверојатна асистенција за победа по продолженија

Read more

Трипл-дабл на Дончиќ за победа на Далас, Леброн ги водеше Лејкерс до важна победа

Read more
 

Спорт

ЕП ракомет: Црна Гора ја изненади Хрватска

Читај повеќе

Леброн: Имаме добар тим, но немаме резултат, многу сум разочаран

Читај повеќе

ФИФА воведува нови правила за позајмување играчи

Читај повеќе

Шпански медиум тврди: Милан и Торино го сакаат Барди

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Ибра: Голот на сезоната во Италија го постигна дефанзивец резерва

Читај повеќе

Леброн стигна до 10.000 скокови во кариерата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто ме извади? - Рангник откри што му рекол нервозниот Роналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

Трипл-дабл со 49 поени на Јокиќ и неверојатна асистенција за победа по продолженија

Читај повеќе

Судот објасни зошто ја одбил жалбата на Ѓоковиќ и го депортирал

Читај повеќе