Неверојатни детали: Бура широка 1.900 километри снимена на Јупитер

Астроном аматер сними фотографија од бура на Јупитер користејќи ги последните податоци што од орбитата на најголемата планета во нашиот Сончев Систем ги „фати“ леталото Juno на НАСА.

Резултатот е неверојатен.

Станува збор за фотографија што содржи многу повеќе детали во споредба со други акумулирани снимки од надлетувањата на Juno над Јупитер за време на бура.

Аматерскиот астроном Кевин М. Гил ги искористи предностите на модерната технологија и ја сними оваа прекрасна фотографија со неверојатни детали.

Фотографијата во полна резолуција може да ја погледнете ТУКА.

Леталото Juno собирало податоци на 3 ноември на височина од околу 8.500 километри над првите облаци на Јупитер.

Турбулентната атмосфера на Јупитер создава едни од најголемите бури видени во нашиот Сончев Систем. Бурата фатена на снимката опфаќа површина од 1.900 километри.

Сите податоци што ги собира Juno се достапни за јавноста, па ако и вие се сметате за астроном аматер, слободно користете ги информациите што може да ги најдете ТУКА.

реклама

ДИК објави резултати преку стрим на YouTube

Read more

Апасиев: Ова е досега невиден изборен грабеж

Read more

ДИК: СДСМ освои 36,48% од гласовите, ВМРО-ДПМНЕ 35,47%

Read more

Се запали возилото со изборен материјал од Гостивар на пат кон ДИК

Read more

Вести

Хакирани Twitter профилите на Елон Маск, Бил Гејтс, Барак Обама, Apple

Read more

Spotify од денес стана достапен и за македонските корисници

Read more

14 јули 1974, основана е Европската вселенска агенција

Read more

Како да ја видите кометата Неовајс? Нема да се врати во наредните 7.000 години

Read more

Гик

Хакирани Twitter профилите на Елон Маск, Бил Гејтс, Барак Обама, Apple

Читај повеќе

Spotify од денес стана достапен и за македонските корисници

Читај повеќе

Spotify отсега достапен и во Република Северна Македонија

Читај повеќе
  • filter

14 јули 1974, основана е Европската вселенска агенција

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да направите анкета на Twitter?

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен првиот трејлер за играта „Far Cry 6“

Читај повеќе

Како да ја видите кометата Неовајс? Нема да се врати во наредните 7.000 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Од Темза до Рајна: Маските и ракавиците од пандемијата завршуваат во европските реки

Читај повеќе
  • filter

Видеоиграта Super Mario Bros. од 1985 година продадена на аукција за 114.000 долари

Читај повеќе