БУНДЕСЛИГА 2023/2024

Неверојатни сцени на прославата во Леверкузен: Навивачите не издржаа и влетаа пред 90-та

Фудбалерите на Баер Леверкузен за прв пат во 120-годишната историја на клубот ја освоија шампионската титула на Германија, а на крајот имаше неверојатна прослава на „БајАрена“.

Леверкузен синоќа имаше можност да го совлада Вердер и да ја освои титулата во Бундеслигата, а тоа се случи по импресивниот настап на „Фармацевтите“ и триумфот од 5:0. Но, сцените кои следеа по последниот гол, изгледа како да не сме ги виделе.

URL

Имено, навивачите на Леверкузен не го дочекаа крајот на натпреварот. На границата меѓу 89-та и 90-тата минута Флориан Вирц погоди за 5:0, а нетрпеливите навивачи не го чекаа последниот судиски свиреж, туку сите влетаа на теренот.

Судијата Харм Осмерс не сакаше да ситничари и да ги враќа навивачите на нивните места, па реши да свирне крај уште пред истекот на 90-тата минути.

URL

Потоа на теренот истрчаа и останатите навивачи, а сите се обидоа да дојдат до играчите и да им одземат парче облека што ќе го чуваат до крајот на животот, а кое го означува моментот кога за прв пат во историјата ја освоија шампионската титула.

Remote video URL

Поснаодливите навивачи отсекоа парче од мрежата на голот или од тревата од стадионот „БајАрена“ и ги однесоа дома. Се славеше до доцна во ноќта во градот популарен за фармацевтската индустрија, но и за упорните фанови кои титулата ја чекаат 120 години.

URL

Тимот предводен од Чаби Алонсо успеа да стави крај на неверојатната доминација на Баерн, која траеше цели 11 години, бидејќи „Баварците“ како да си ја имаа присвоено титулата во Бундеслигата, но „Фармацевтите“ им покажаа на другите германски клубови дека не е невозможно да се борат со секогаш моќниот гигант од Минхен.

URL
реклама

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Модриќ: Донесов одлука, сакам само таму да ја завршам кариерата

Read more

Фудбал

Де Роси презема одговорност: Не е виновна Аталанта што не сме во ЛШ

Read more

Шпанците открија како Чави го измамил Лапорта

Read more

Модриќ: Донесов одлука, сакам само таму да ја завршам кариерата

Read more

Струга ги дозна противниците за ЛШ - ќе се надева на фортуната

Read more
 

Спорт

Де Роси презема одговорност: Не е виновна Аталанта што не сме во ЛШ

Читај повеќе

Шпанците открија како Чави го измамил Лапорта

Читај повеќе
  • play_arrow

„Метла“ за Индијана – Бостон ќе се бори за титулата во НБА лигата

Читај повеќе

Модриќ: Донесов одлука, сакам само таму да ја завршам кариерата

Читај повеќе
  • play_arrow

Скоти Пипен не знаеше ништо за клубовите што играа фајнлфор, ама му легна баклавата

Читај повеќе

Струга ги дозна противниците за ЛШ - ќе се надева на фортуната

Читај повеќе

Daily Mail: Пеп си оди од Сити, неколку кандидати за негов наследник

Читај повеќе

Гачевски оптимист: Наредната сезона одиме по титулата

Читај повеќе
  • play_arrow

Дончиќ и Ирвинг незапирливи за Минесота, Далас е на победа од големото финале

Читај повеќе