Новата BMW Серија 7 ќе добие систем за автономно возење на ниво 3

BMW најави дека неговиот луксузен модел од Серија 7 од следната пролет ќе може да биде опремен со систем за автономно возење на ниво 3. Овој систем засега ќе биде достапен само во Германија и по астрономска цена од 6.000 евра.

Уште од лансирањето минатата година, BMW најави дека луксузната Серија 7, меѓу другото, ќе добие и систем за автономно возење на ниво 3. Реализацијата е при крај, бидејќи баварскиот производител штотуку објави дека луксузниот седан ќе може да да бидат опремени со овој систем од март 2024 година.

Новиот систем наречен BMW Personal Pilot L3, ќе работи до брзина од 60 км/час на автопати и патишта со две ленти. Купувачите на BMW Серија 7 ќе можат да го нарачаат овој систем во декември, а во автомобилите ќе биде инсталиран дури следната пролет. Засега системот ќе биде достапен само во Германија, по цена од 6.000 евра.

Во споредба со системот BMW Highway Assistant ниво 2, новиот систем BMW Personal Pilot 3 ја презема контролата над автомобилот без потреба возачот постојано да следи што се случува на патот. Така, возачот ќе може повеќе да се концентрира на секундарни активности, како што се пишување и уредување е-пошта или дури и безбедни телефонски повици. Кога сè ќе се земе предвид, сето тоа изгледа малку дегутантно, но новите автомобили и технологијата во нив честопати излегуваат надвор од опсегот на вистинската намена и практичност.

Системот ќе може да се активира со притискање на копче кога ќе светне светло на контролната табла, известувајќи го возачот дека системот е достапен. Во случај на непосредна опасност, системот ќе емитува визуелни и звучни сигнали за да го предупреди возачот да ја преземе контролата над автомобилот. Ако не реагира, тогаш системот ќе го запре автомобилот на безбедно место.

Автомобилите опремени со новиот систем ќе добијат и нов пакет на ултразвучни сензори, радарски сензори, па дури и 3D LiDAR сензори. Новиот систем ќе биде достапен за сите верзии на серијата 7, освен за i7 eDrive 50 и i7 M70 xDrive.

Remote video URL
Тагови
реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Авто новости

Цената на литиумот падна за 75%, а електричните автомобили сѐ уште се прескапи

Read more

Како електричниот Mercedes G Class врти во место?

Read more

Србија ги легализираше „автомобилите без возачи“

Read more

Колку пари губите ако сте купиле автомобил со вратена километража?

Read more
 

Автомобили

Цената на литиумот падна за 75%, а електричните автомобили сѐ уште се прескапи

Читај повеќе
  • play_arrow

Како електричниот Mercedes G Class врти во место?

Читај повеќе

Србија ги легализираше „автомобилите без возачи“

Читај повеќе

Колку пари губите ако сте купиле автомобил со вратена километража?

Читај повеќе

Австрија воведува нова вињета, а 10-дневната поскапува

Читај повеќе

Новото BMW X3 доаѓа наскоро

Читај повеќе
  • filter

Opel го претстави новото Movano: Електрично, иновативно и ефикасно

Читај повеќе

Автомобилите „на струја“ ги надминаа „дизелашите“

Читај повеќе

Ги менувате сами гумите на возилото? Ова се петте најчести грешки

Читај повеќе