АТП ИНДИЈАЛ ВЕЛС 2024

Пчели го прекинаа мечот Алкарас - Зверев, Синер урна рекорд на Ѓоковиќ

Макфакс/Кајгана
/ 15.03.2024 / 09:28

Карлос Алкарас закажа дуел со Јаник Синер во полуфиналето на Мастерсот во Индијан Велс. Двајцата лесно ги минаа ривалите во четвртфиналето, Александер Зверев односно Јиржи Лехечка.

Алкарас го декласира Зверев со 6.3, 6:1 и му се реваншираше за елиминацијата на Австралија опен.

Мечот започна неизвесно, двајцата тенисери добија по еден гем, а потоа се случи нешто невидено на тениските и спортските терени.

Огромен рој пчели буквално го нападна Стадионот 1, камерата „пајак“ што го покрива теренот ја претворија во своја „кошница“ и ги принуди тенисерите да се повлечат.

URL

Главниот судија Мухамед Лајани го прекина мечот, а прекинот траеше речиси два часа.

URL

Дури откако локалниот „убиец на пчели“ Ленс Дејвис ги собра пчелите со правосмукалка и ги растера од стадионот, тенисерите се вратија и го продолжија мечот.

URL

Остатокот од мечот мина во апсолутна доминација на Алкарас, кој ја демонстрираше својата моќ.

Шпанецот го одигра најдобриот меч сезонава и го совлада Зверев за 90 минути активна игра.

Доминатен во своето четвртфинале беше и Јаник Синер. Италијанецот за 88 минути го победи Чехот Јиржи Лехечка со 2:0 (6:3, 6:2).

Синер победи во првите 16 меча во 2024 година и е најмладиот тенисер во историјата кој успеал да го направи тоа со само 22 години. Претходниот најмлад беше Новак Ѓоковиќ во легендарната кампања во 2011 година.

Во полуфиналето ќе играат Томи Пол против Даниил Медведев и Јаник Синер против Карлос Алкарас.

URL
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Тенис

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Алкарас му се качи на глава на Ноле: Навивачите бесни поради карикатурата

Read more

Алкарас го победи Ѓоковиќ и го освои Вимблдон

Read more

Судир на титаните на Вимблдон: Алкарас против Ѓоковиќ во реприза на ланското финале

Read more
 

Спорт

Тројца главни кандидати за Златната топка: Кој ќе биде најдобриот играч во светот?

Читај повеќе

Модриќ стана капитен на Реал

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Кристијано Роналдо нема ниту една тетоважа на телото?

Читај повеќе

Крај на американската авантура: Кјелини го напушти Лос Анџелес, се враќа во Италија

Читај повеќе
  • play_arrow

Енцо Фернандес се извини за навредите кон Африканците што играат за Франција

Читај повеќе

Клинсман бара да се укине правилото за пет измени

Читај повеќе

Тадиќ поради лошиот однос со Пикси повеќе нема да игра за Србија

Читај повеќе
  • play_arrow

Невидена снимка: Што му рекол Хабиб на Конор додека го давеше во познатата борба?

Читај повеќе

Како Барселона ќе се збогати поради повредите на своите играчи?

Читај повеќе