Пилешко со дуња - заборавен југословенски рецепт

Некогаш овој рецепт бил редовен гостин на трпезите ширум Југославија, а денес е паднат во заборав.

Пилешкото месо комбинирано со дуња било вистински специјалитет кој југословенските домаќинки го подготвувале, но со текот на времето некако бил заборавен. Денес ретко кој го прави, а се работи за вкусно јадење.

Целото пиле треба да се исече и да се вари заедно со парчиња дуња, кои претходно сте ги пропржиле. Спојувањето на солено и слатко е она што го прави ова јадење неодоливо. Навистина е штета што вакво вкусно јадење било заборавено, па ајде да го вратиме во живот. Вреди да се проба еднаш, па ако не го бива друг пат нема да го правите. Чисто се сомневаме дека тоа ќе биде случај.

Потребни состојки:

  • 1 пиле
  • 1 кг дуња
  • 1 лажица брашно
  • вода
  • шеќер
  • масло
  • сол
  • бибер

Подготовка:

Исечете го пилето, ставете го во тенџере, турете му вода и варете. На пола од варењето исклучете го шпоретот. Дуњите измијте ги, но не ги лупете за подоцна да не се распаднат, Исечкајте ги на кришки, извалкајте ги во шеќер, а потоа малку пропржете ги на масло. Извадете ги од тавчето, па во истото тавче и во истото масло додадете брашно и промешајте. После една минута вратете ги дуњите, додадете го пилешкото и водата во која сте го вареле, посолете и побиберете. Поклопете со капак и варете додека месото не биде готово.

По желба можете да го комбинирате со варен ориз и некој вид на компири.

реклама

Катарски бизнисмен за Ивана Кнол: Не ја сликаат оти е убава, туку за да ја пријават

Read more

Најконтроверзното славење гол на Светско

Read more

Голем неделен љубовен хороскоп од 5 до 11 декември

Read more

Голема победа за жените во Иран: Распуштена моралната полиција

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Сочно пилешко во маринада со босилек

Read more

Како да ја подготвите највкусната француска салата?

Read more
Лазања со пилешко

Рецепт на денот: Лазања со пилешко

Read more

Предлог за десерт: Чоколаден сутлијач

Read more
 

Магазин

Голем неделен љубовен хороскоп од 5 до 11 декември

Читај повеќе

Трчање или пешачење - што е подобро за телото?

Читај повеќе

Кои карактерни особини ги поседуваат добрите татковци?

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најневеројатни подводни откритија

Читај повеќе

Рецепт на денот: Сочно пилешко во маринада со босилек

Читај повеќе

Катарски бизнисмен за Ивана Кнол: Не ја сликаат оти е убава, туку за да ја пријават

Читај повеќе
4 декември 1973, родена е Тајра Бенкс

Среќен роденден, Тајра Бенкс

Читај повеќе

Позата во која спиете ви влијае на здравјето

Читај повеќе
Дали е корисно да се дои детето подолго од една година?

Дали е корисно да се дои детето подолго од една година?

Читај повеќе