Пирло: Интер беа подобри и пожелни за успех од нас

Предводникот на Јувентус призна дека Интер завршил подобра работа сезонава и воедно повеќе ја посакувал титулата која и успеа да ја освои.

Во пресрет на утрешната мега-пресметка, популарното Дерби д'Италија помеѓу Јувентус и Интер, двајцата тренери одржаа прес-конференции, а погледот беше насочен кон оној кој потфрли, Андреа Пирло.

Ако за Интер утрешниот натпревар е само за дерби престиж, за Јувентус воопшто не е така. „Старата дама“ грчевито се бори за место помеѓу првите четири и пласман во Лигата на шампионите, а моментално е надвор од таа зона бидејќи е на 5. место.

„Интер одиграа многу подобро, беа многу поконзистентни и погладни од нас. Жалам што некои играчи не ги имав на располагање, но жалењето е дел од амбицијата“, рече Пирло.

„Утре ќе му се спротивставиме на новокрунисаниот шампион на Италија и тоа ќе ни даде мотив. Да не заборавиме дека ние играме за место во Лигата на шампионите, но како и да е, Интер ќе оди на победа“, додаде.

Јувентус излезе од топ 4 со поразот од Милан во неделата, но потоа завчера славеше на гости кај Сасуоло и остана во игра.

„Гледајќи ја играта во средата ни сугерира дека ни е жал што не освоиме повеќе бодови со останување фокусирани како што тоа го направивме во Реџо Емилија“.

Пирло најави и дека од првата минута ќе настапи со Алекс Сандро, а и дека подготвен за настап најверојатно ќе биде и Федерико Кјеза. Назад во тимот ќе биде и Мерих Демирал.

Натпреварот се игра на „Алианц“ стадионот во Торино со почеток во 18 часот, а правдата ќе ја дели Џанпаоло Калварезе.

реклама

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Read more

Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

Кит проголта нуркач, па го исфрли неповреден

Read more

Путин: Замислете да испратиме војска до вашите граници

Read more

Фудбал

ФФМ побара од УЕФА најстрога казна за Арнаутовиќ

Read more

Арнаутовиќ се извини на македонски и албански јазик: „Не сум расист“

Read more

Чешка ја порази Шкотска во Глазгов, спектакуларен гол на Шик

Read more

Кардиолози тврдат дека најверојатно е крај со кариерата на Ериксен

Read more
 

Спорт

ФФМ побара од УЕФА најстрога казна за Арнаутовиќ

Читај повеќе

Арнаутовиќ се извини на македонски и албански јазик: „Не сум расист“

Читај повеќе

Виландер: Новак делува застрашувачки

Читај повеќе

Чешка ја порази Шкотска во Глазгов, спектакуларен гол на Шик

Читај повеќе

Кардиолози тврдат дека најверојатно е крај со кариерата на Ериксен

Читај повеќе

„Росонерите“ сакаат капитенската лента да ја добие херојот Кјер

Читај повеќе

Случајот Ериксен ја покажа мрачната страна на фудбалот и медиумите

Читај повеќе

Трајковски: Натпреварот со Украина е клучен за нас

Читај повеќе

Охриѓанец истрча од Попова Шапка до Титов Врв и назад за два часа и 19 минути

Читај повеќе