1.МФЛ 2021/22

Промаши пенал, па си даде автогол: Станковски му пресуди на својот Работнички

Големо изненадување се случи на воведниот натпревар од 10. коло во македонската Прва Лига во кој Работнички дома загуби од Скопје.

Главниот протагонист Марио Станковски; Фото: ФК Работнички

„Романтичарите“ пропуштија колосална шанса со три бода да се доближат до врвот, а воедно и важеа за голем фаворит на натпреварот со кандидатот за испаѓање - Скопје.

Работнички беше подобар со топката, но не искористи ниту една шанса, а промаши и удар од белата точка.

Огромна шанса да го отвори резултатот во 11. минута имаше Дејан Тантуровски кога на асистенција на Марио Станковски успеа некако да го промаши целиот гол на Скопје, кој патем беше празен.

Потоа во 30. минута Работнички доби пенал, но голманот Андреја Ефремов го одбрани ударот на Станковски.

Казната за домаќините стигна десетна минути после паузата кога Станковски, згора на промашениот пенал, си постигна автогол по еден корнер на гостите.

Да биде работата уште потешка за тимот од Градски парк се погрижи невнимателниот Бојан Илиевски кој во 65. минута доби втор жолт картон и ги остави соиграчите со десетмина да бркаат негатива.

Скопје можеше да ја завери победата кога во 85. минута доби пенал по фаулот направен од Тантуровски над Ален Јашароски, но овој пат домашниот голман Бурхан Мустафа го прочита и одбрани ударот на Иво Јанакиевски.

Работнички останува на 15 бодови, додека Скопје сега има 12. Позициите на двата тима на табелата се подложни на промени бидејќи утре на програмата се останатите пет натпревари од ова коло, кое е поместено поради локалните избори в недела, по што и ќе се добие конечната табела за 10. коло.

реклама

Предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Read more

Промашување на векот: Најголемиот трговски центар во светот зјае празен

Read more

Што ви се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Колку сексуални партнери пред вас се „премногу“?

Read more

Фудбал

Манчини: Многу тешка жрепка за нас

Read more

Милевски: Италија е фаворит, но за исходот ќе се прашуваме и ние

Read more

Италија противник на македонските фудбалери во мундијалскиот бараж

Read more

Холанд по 5 недели се враќа на теренот

Read more
 

Спорт

Манчини: Многу тешка жрепка за нас

Читај повеќе

Милевски: Италија е фаворит, но за исходот ќе се прашуваме и ние

Читај повеќе

Италија противник на македонските фудбалери во мундијалскиот бараж

Читај повеќе

ЕХФ: Само вакцинирани ракометари на ЕУРО 2022

Читај повеќе

Холанд по 5 недели се враќа на теренот

Читај повеќе
  • play_arrow

Конте за бламажата во Словенија: По три недели почнувам да ја разбирам ситуацијата во Тотенхем

Читај повеќе

Каде да се гледа мундијалската жрепка?

Читај повеќе

Tриесет години затвор за поранешниот претседател на Бразилскиот олимписки комитет

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавено видео на кое Роналдо урла по играчите на Јуве: Играме како го*на

Читај повеќе