ИХФ СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ЕГИПЕТ 2021

Ракометарите повторно поразени, останува уште дуелот со Белорусија

Македонската ракометна репрезентација го претрпе вториот пораз во главната фаза на Светското првенство, откако попладнево загуби убедливо од Русија со 32:20 (19:9).

Победникот на мечот беше решен веќе на средина на првото полувреме, во кое македонските ракометари почетниот гол го постигнаа дури во шестата минута, а по 17 минути игра на семафорот стоеше убедлива предност на Русите од 10:3.

Македонците со серија од 3:0 на стартот на вториот дел ја намалија негативата од десет голови на полувреме, но Русија рутински до крајот ја одржуваше предноста, нанесувајќи им го на избраниците на Данило Брестовац четвртиот пораз во петтиот натпревар на Мундијалот во Египет

Најефикасен во македонските редови беше Филип Кузмановски со 6 погодоци.

По два одиграни натпревари во Групата 4, македонските ракометари се последнопласирани без освоен бод, а во последното, трето коло противник ќе им биде Белорусија, в недела од 15:30 часот.

Вардар го доби дербито против Еурофарм Пелистер, блескаше голманот Томовски

Познати четвртфиналните двојки во Лигата на шампионите, тронот го брани Магдебург

Мадрид ќе добие нов шампион – Рубљов го победи Алкарас

Финалето во Лига Европа во 2028 во Белград – Србија со Албанија сака да биде домаќин на У21 ЕУРО