Реал и Атлетико со заедничка иницијатива за поддршка на најпогодените од COVID-19

Шпанските гиганти Реал и Атлетико ги здружија силите за да започнат со собирање средства за да им помогнат на најпогодените семејства во шпанската престолнина погодена од пандемијата COVID-19.

„Главниот град Мадрид уште еднаш го покажа патот до единство, пожртвуваност и решителност. Ние се соочуваме со една од најтешките ситуации во нашата понова историја, но ние ќе ја надминеме заедно“, рече претседателот на „Кралевите“, Флорентино Перес во видеото објавено од двата клуба.

Реал Мадрид и Атлетико Мадрид заеднички ја започнаа иницијативата „Madrid por Madrid“ (Мадрид за Мадрид), од која ќе имаат корист најранливите луѓе во општеството.

Претседателот на Атлетико, Енрике Сересо, додаде: „Целиот град може да застане обединет во поддршка на нашата кампања, која мора да им помогне на луѓето кои минуваат низ најтешката фаза од нивните животи“.

Шпанија е втора најпогодена земја во Европа од пандемијата со коронавирусот, откако пријавени се повеќе од 27.000 смртни случаи, од кои 8.000 се во главниот град на земјата.

Строгата и насочена блокада на земјата буквално ја парализира економијата. За последниот месец, 5,2 милиони луѓе се регистрирале во канцелариите за вработување за да добиваат социјална помош.

реклама

Протести во Белград поради враќањето на полицискиот час, полицијата употреби солзавец

Read more

Родителите на деца кои одат во училиште да се вратат на работа, одлучи Владата

Read more

Како паметно да одговорите на навреда?

Read more

Витаминот Д и коронавирусот - Вистинска или залудна надеж?

Read more

Фудбал

Арсенал и Лестер ремизираа, чекор назад за двете екипи

Read more

Милан го среди Јуве, бламажа на Лацио

Read more

Времеплов: 46 години од митското финале на Кројф и Бекенбауер

Read more

Камера сними гром како удира во голман

Read more

Спорт

  • play_arrow

Арсенал и Лестер ремизираа, чекор назад за двете екипи

Читај повеќе
  • play_arrow

Милан го среди Јуве, бламажа на Лацио

Читај повеќе

Половина милијарда долари - Патрик Махомс го потпиша најскапиот договор во историјата на спортот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Времеплов: 46 години од митското финале на Кројф и Бекенбауер

Читај повеќе
  • play_arrow

Камера сними гром како удира во голман

Читај повеќе

НХЛ и здружението на играчи се согласија за планот за продолжување на сезоната

Читај повеќе
  • play_arrow

Вердер избори опстанок во Бундеслигата

Читај повеќе
  • play_arrow

Автогол му ја донесе победата број 200 на Мурињо

Читај повеќе

АТП со важна промена во системот за рангирање

Читај повеќе