Рецепт на денот: Мусака ролат

Мусака е јадење кое сите го сакаат, а можете да го направите и како ролат.

Мусака е старо јадење што секоја земја го прави на различен начин. Доколку сте љубители на ова јадење од компири и мелено месо, тогаш ви предлагаме да пробате да направите ролат од мусака. Идеален е доколку имате некоја слава, но и за претстојната велигденска трпеза. Она што овој рецепт го разликува од познатата класична мусака е кашкавалот што се додава. Вкусот е фантастичен и сите ќе ве замолат да им го споделите рецептот.

Потребни состојки:

 • 900 гр компири
 • 300 гр кашкавал
 • 2 лажици масло

За полнењето:

 • 500 гр мелено месо (по избор)
 • 2 лажици масло
 • 1 кромид
 • 3 зелени пиперки
 • 3 чешниња лук
 • 2 лажици сос од домати
 • 1 лажичка доматна паста
 • малку магдонос

Подготовка:

Тавчето обложете го со хартија за печење и посипете со рендан кашкавал. Над тоа наредете ги компирите што сте ги исечкале на тенки прстени. Посолете и премачкајте со масло, па печете во рерна на 200°C околу половина час. Пропржете ситно сечкан кромид, па додадете мелено месо и ситно сечкана пиперка. Кон крајот прелијте со сот од домати, доматна паста, сечкан лук и сечкан магдонос. Зачинете по желба, па пржете додека не биде готово. Извадете ги компирите од рерна и посипете ги со рендан кашкавал, па мелено месо, па повторно кашкавал. Свиткајте како ролат, посипете со кашкавал и сечкан магдонос, па печете уште 10 минути на 200°C.

Remote video URL
Тагови
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Рецепти

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Read more

Идеја за ручек: Пилешко со 4 сирења

Read more

Палента со сос од печурки - супер предлог за ручек

Read more
Зачинето пилешко со црвен пипер

Зачинето пилешко со црвен пипер

Read more
 

Магазин

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
 • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Читај повеќе

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Читај повеќе

Храна што ќе ви помогне да го стопите салото на стомакот

Читај повеќе

3 најпресметливи хороскопски знаци: Калкулираат за сѐ и имаат скриени намери

Читај повеќе