САД станаа најголем светски извозник на течен природен гас

САД се појавија како најголем светски извозник на течен природен гас (ЛНГ) за глобалниот пазар во 2023 година, објави денеска Reuters, цитирајќи податоци за следење на танкери и владини податоци. Австралија се најде на второто место, додека Катар, кој беше на првото место во 2022 година, забележа пад на производството за 1,9% и се лизна на третото место.

Според извештајот, извозот на американскиот ЛНГ постигна месечни и годишни рекорди минатиот месец, при што земјата извезла 8,6 милиони метрички тони само во декември на вкупно 88,9 милиони метрички тони во 2023 година, што е за 14,7% повеќе во споредба со 2022 година.

Според податоците на американската влада, Европа остана најглавна дестинација за американскиот извоз на ЛНГ минатиот месец, со 5,43 милиони метрички тони, или повеќе од 60% од вкупните пратки. Речиси 70% од американскиот извоз на ЛНГ беше наменет за регионот во ноември. ЕУ значително го зголеми увозот на ЛНГ минатата година, по падот на протокот на гас од гасоводот од Русија, некогаш нејзин главен снабдувач. Ова се случи во услови на санкции поврзани со Украина против Москва и саботажа на руските гасоводи Северен поток во 2022 година, што ги направи нефункционални.

Во меѓувреме, според претходните извештаи, и покрај обидот на Брисел да се ослободи од руската енергија, ЕУ го зајакнува увозот на руски ЛНГ. Во ноември, извозот на земјата во блокот достигна историски максимум од 1,75 милиони метрички тони. Според податоците на Министерството за економски развој, вкупниот извоз на гориво на Русија во 2023 година изнесуваше околу 33,3 милиони метрички тони.

Аналитичарите ги поврзуваат зголемените испораки со рестартирањето на Freeport LNG во Тексас, чие производство беше паузирано неколку месеци по пожарот во јуни 2022 година. Враќањето на објектот во целосна функционалност, наводно, додаде 6 милиони метрички тони на целокупното производство. Друг фактор, според експертите кои зборувале за Reuters, е зголеменото производство во други погони за ЛНГ. На пример, капацитетот Calcasieu Pass на Venture Global LNG го зголеми производството за 3 милиони метрички тони на годишно ниво во 2023 година.

реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Бизнис

Побарувачката за струја е зголемена поради топлотните бранови

Read more

Пад на акциите од технолошкиот сектор на Волстрит

Read more

Armani и Dior под истрага за експлоатација на работници

Read more

Цената на златото е највисока во историјата

Read more
 

Вести

Струшките вечери на поезијата ќе се одржат од 22 до 26 август со мотото „Допир на убавината“

Читај повеќе

Орбан: Фицо и Трамп ги нападнаа затоа што се противат на војната

Читај повеќе

Побарувачката за струја е зголемена поради топлотните бранови

Читај повеќе

„Визер“ предупредува: Патниците денеска да пристигнуваат на аеродромот најмалку 3 часа пред нивниот лет

Читај повеќе

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Македонка загина во сообраќајна несреќа кај Лесковац

Читај повеќе

Сончево и многу топло, од утре опаѓање на температурите

Читај повеќе

Рекорден број повици на 112 од постоењето на бројот за итни случаи

Читај повеќе

Пад на акциите од технолошкиот сектор на Волстрит

Читај повеќе