НБА 2023/2024

Сега почнува спектаклот: Познати се сите плеј-ин парови и учесници во плеј-офот

Со синоќешните 15 натпревари заврши регуларниот дел од НБА сезоната и познати се сите плеј-ин парови и учесници во плеј-офот.

Така, најдобар тим по регуларниот дел од сезоната е Бостон Селтикс со сооднос 64:18 и во првото коло од плеј-офот го чека својот противник од плеј-инот во кој се среќаваат Филаделфија 76ерс - Мајами Хит и Чикаго Булс - Атланта Хокс. Победникот од првиот споменат дуел во плеј-инот ќе игра против Њујорк Никс, додека поразениот ќе ги одмери силите со подобриот од дуелот Чикаго Булс - Атланта Холк, а победникот од тој меч ќе игра против Бостон Селтикс.

Покрај плеј-ин паровите, на Истокот се познати и два плеј-оф парови. Милвоки Бакс ќе игра против Индијана Пејсерс во четвртфиналето на НБА, додека Кливленд Кавалирс ќе има предност на домашен терен против Орландо Меџик.

URL

На Западот најдобар тим е Оклахома Сити Тандер која во плеј-офот ќе игра против противник од плеј-инот каде се среќаваат Њу Орлеанс Пеликанс - Лос Анџелес Лејкерс и Сакраменто Кингс - Голден Стејт Вориорс. Победникот од дуелот меѓу Пеликанс и Лејкерс во плеј-офот ќе игра против актуелниот шампион на НБА, Денвер Нагетс, додека поразениот ќе ги одмери силите со подобриот од дуелот Сакраменто Кингс - Голден Стејт Вориорс. Победникот од таа средба во плеј-офот ќе игра против Оклахома.

Веќе е познато дека во првото коло од плеј-офот ќе играат Минесота Тимбервулвс - Феникс Санс и Лос Анџелес Клиперс - Далас Маверикс.

Резултати:

Бостон Селтикс - Вашингтон Визардс 132:122
Кливленд Кавалирс - Шарлот Хорнетс 110:120
Индијана Пејсерс - Атланта Хокс 157:115
Мајами Хит - Торонто Репторс 118:103
Њујорк Никс - Чикаго Булс 120:119 (прод.)
Орландо Меџик - Милвоки Бакс 113:88
Филаделфија 76ерс - Бруклин Нетс 107:86
Голден Стејт Вориорс - Јута Џез 123:116
Лос Анџелес Клиперс - Хјустон Рокитс 105:116
Мемфис Гризлис - Денвер Нагетс 111:126
Минесота Тимбервулвс - Феникс Санс 106:125
Њу Орлеанс Пеликанс - Лос Анџелес Лејкерс 108:124
Оклахома Сити Тандер - Далас Маверикс 135:86
Сакраменто Кингс - Портланд Треил Блејзерс 121:82
Сан Антонио Спарс - Детроит Пистонс 123:95

Табела:

Исток

Запад

Тагови
реклама

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Што точно му прави шолја кафе на телото од минута во минута?

Read more

Кошарка

„Метла“ за Индијана – Бостон ќе се бори за титулата во НБА лигата

Read more

Скоти Пипен не знаеше ништо за клубовите што играа фајнлфор, ама му легна баклавата

Read more

Дончиќ и Ирвинг незапирливи за Минесота, Далас е на победа од големото финале

Read more

Панатинаикос ја освои Евролигата, во финалето го декласира Реал

Read more
 

Спорт

Шпанците открија како Чави го измамил Лапорта

Читај повеќе
  • play_arrow

„Метла“ за Индијана – Бостон ќе се бори за титулата во НБА лигата

Читај повеќе

Модриќ: Донесов одлука, сакам само таму да ја завршам кариерата

Читај повеќе
  • play_arrow

Скоти Пипен не знаеше ништо за клубовите што играа фајнлфор, ама му легна баклавата

Читај повеќе

Струга ги дозна противниците за ЛШ - ќе се надева на фортуната

Читај повеќе

Daily Mail: Пеп си оди од Сити, неколку кандидати за негов наследник

Читај повеќе

Гачевски оптимист: Наредната сезона одиме по титулата

Читај повеќе
  • play_arrow

Дончиќ и Ирвинг незапирливи за Минесота, Далас е на победа од големото финале

Читај повеќе
  • play_arrow

Панатинаикос ја освои Евролигата, во финалето го декласира Реал

Читај повеќе