УЕФА ЕУРО 2020

Шведски полицаец ќе ни суди на дебито на ЕУРО

УЕФА ги откри имињата на судиите кои ќе судат на натпреварот помеѓу Австрија и Македонија в недела.

Андреас Екберг

Судиска тројка од Шведска е делегирана од страна на УЕФА да го води натпреварот на кој македонската репрезентација ќе дебитира на Европските првенства.

Се работи за 36-годишниот главен судија Ларс Кристиан Андреас Екберг со помошниците Мехмет Мохамед Џулум и Стефан Халберг.

Екберг, чиј правилен шведски изговор е Екбериј, е полицаец по професија, а како фудбалски судија се бави уште од кога имал 13 години. Професионален судија е од 2004 година. Во најдобрата шведска лига суди од 2009, а со знакот на ФИФА се стекнал во 2013.

Првиот помошник Џулум е 38-годишен роден во Турција, по мајка Либанец. Во Шведска имигрирал со фамилијата кога имал 5 години. На 16 години почнал да суди и тоа како професија со цел да заработи пари бидејќи има 8 браќа и сестри.

Мехмет Џулум

Халберг (правилен шведски изговор Халбериј) има 39 години и неговара вистинска професија е менаџер во фирма. Почнал да суди на 15 години, а со знакот на ФИФА од 2013 година.

Стефан Халберг

Четврти судија ќе биде Сергеј Геннадјевич Карасјов кој со знакот на ФИФА е од 2010 година. По професија е адвокат и тој всушност е еден од главните судии на првенството, кои на некои натпревари ќе ја вршат улогата на четврти судии.

Сергеј Карасјов

Во ВАР собата во Швајцарија ќе бидат сместени Германецот Бастиан Данкерт со помошниците Англичанецот Крис Кавано и Французите Бенжаман Паж и Жером Бризар.

реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Read more

Фудбал

Загинаа млад фудбалер на Ајакс и брат му

Read more

Шкендија ја прекина соработката со тренерот Ѓока

Read more

Седлоски по елиминацијата од Санта Клара: Задоволен сум од реваншот

Read more

Кристијан Ериксен се враќа во Интер на прегледи

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Италијанецот Џејкобс победник на 100 метри со нов европски рекорд

Читај повеќе
  • filter

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Читај повеќе

Прв светски рекорд во атлетика на годинашната Олимпијада

Читај повеќе

Зверев се закити со олимписко злато

Читај повеќе

Ѓоковиќ пред ЛОИ: Кога станува збор за Србија, јас тука пресекувам и не се свртувам назад

Читај повеќе

Илејн Томпсон-Хера собори олимписки рекорд стар 33 години

Читај повеќе

Австралиец падна од жештина двапати за време на трката, но сепак ја заврши

Читај повеќе

Загинаа млад фудбалер на Ајакс и брат му

Читај повеќе

Ѓоковиќ не научи да губи - гневно го фрли рекетот на трибини

Читај повеќе