Сочно пилешко во ароматичен соја сос

Белото месо за многумина е прв избор за ручек или вечера, а доколку го подготвите во соја сос ќе биде неверојатно сочно и вкусно.

Белото месо кое се крчка во „златен“ сос е толку сочно и ароматично што никој нема да може да му одолее.

Помешајте лук во соја сос и ќе го направите најубавото бело месо, кое доволно е да го послужите само со варен ориз како додаток. Брзо се прави, секому ќе му успее бидејќи е едноставно, а скоро сите состојки веројатно веќе ги имате дома.

Потребни состојки:

 • 450 г пилешко филе
 • 6-8 чешниња лук
 • 2 млади лукчиња
 • ½ лажичка оцет
 • 2 лажици пченкарен скроб + 1 лажичка
 • ½ шолја вода

За сосот:

 • 2 лажици светол соја сос
 • 2 лажички оцет
 • 1 лажичка шеќер
 • 1 лажичка мелена пипер

Подготовка:

Белото месо исечкајте го на коцки и посолете го, побиберете го и додадете му оцет и 2 лажици скроб. Добро соединете и оставете го на страна 15 минути да отстои. Потоа пропржете го месето додека не добие златна боја, па тргнете го од оган. Во иста тава додадете уште малку масло (доколку е потребно) и пропржете го ситно сечканиот лук. Кога лукот ќе добие боја, додадете го сосот и промешајте. Сосот се прави така што ќе измешате соја сос, оцет, шеќер и мелена пипер. Динстајте 2 минути, а потоа додадете вода во која претходно сте додале лажичка скроб, па нека се готви повремено мешајќи додека не се згусне. Додадете го белото месо и промешајте. Нека се крчка уште некоја минута, па на крај украсете со сечкано младо лукче.

Remote video URL
Тагови
реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Путин со шампањ в рака објасни зошто нема да прекине со напади

Read more

Рецепти

Идеја за ручек: Лосос на грчки начин

Read more
Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Read more

За гурмани - француско средновековно јадење од грав со 3 вида месо

Read more

Како правилно се сече варено јајце?

Read more
 

Магазин

 • filter

Туристи на нога: Најдобри европски градови за љубителите на пешачење

Читај повеќе

Хиперактивност: Причина, симптоми и како се третира овој проблем кај децата?

Читај повеќе
 • play_arrow

Седум начини како да го намалите ризикот од канцер

Читај повеќе

Како треба да ја миете косата ако брзо се масти?

Читај повеќе

Идеја за ручек: Лосос на грчки начин

Читај повеќе

Жените подобро работат во потопли простории, мажите во поладни

Читај повеќе
 • play_arrow

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Читај повеќе

Клиторисот има и друга функција, освен сексуална

Читај повеќе

Кој ќе биде најсреќниот месец во 2023 година за секој знак од Зодијакот?

Читај повеќе