Стјуардеса откри како ги „казнуваат“ патниците кои не сакаат да го отстапат седиштето на дете

Стјуардесата Митра Амирзадех од Орландо откри како се справуваат со патниците кои не сакаат да си го отстапат своето место во авионот на дете и да седнат на друго место.

На социјалните мрежи често се отвора темата дали луѓето треба да ги менуваат местата за седење во авионот. Сепак, според бонтон, секој треба да остане на местото што првично го резервирал.

Амирзадех изјави дека менувањето на местата за седење се случува во речиси сите нејзини смени, каде што обично го прават парови кои платиле за одделни седишта, а потоа бараат да седнат заедно.

„Следниот пат кога ќе се налутите бидејќи не сте го добиле седиштето што го сакавте, мора да се потсетите дека не сте платиле за тоа место. Во спротивно, седеле таму“, вели таа.

Сепак, никој не треба да го прави ова, освен во случај на деца.

„Кога се работи за дете, треба да земете поинаков пристап кога никој друг не го отстапува своето место. Потоа на патникот кој не сака да ги смени местата со детето, му велам: ‘Во ред, значи вие ќе се грижите за детето’“, објаснува таа.

На овој начин, стјуардесите ги предупредуваат и „казнуваат“ таквите патници со тоа што им даваат одговорност за туѓото дете. Обично им се кажува дека ќе им требаат грицки и играчки како што се боенки бидејќи децата ќе сакаат да си играат во текот на летот.

реклама

Живот

За што служат триаголниците исцртани во патничката кабина на авионите?

Read more

Симбол на љубов и упорност: Каланхојата е моментално најпопуларното цвеќе

Read more

Кои ќе бидат двата најмоќни датуми во јуни, најважниот месец за љубов и кариера?

Read more

Трик за магдоносот да биде свеж и до месец дена

Read more
 

Магазин

За што служат триаголниците исцртани во патничката кабина на авионите?

Читај повеќе

Дали ова е најдобрата реклама?

Читај повеќе

Дали кафеавиот ориз е поздрав од белиот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто конзервите треба згмечени да се фрлаат во ѓубре?

Читај повеќе
  • filter

Симбол на љубов и упорност: Каланхојата е моментално најпопуларното цвеќе

Читај повеќе

Тајната на најдобриот домашен леб се крие во една состојка

Читај повеќе

Кои ќе бидат двата најмоќни датуми во јуни, најважниот месец за љубов и кариера?

Читај повеќе

Што се случува со вашето тело ако изедете повеќе од 20 цреши дневно?

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за магдоносот да биде свеж и до месец дена

Читај повеќе