СЗО: Сѐ уште не сме го достигнале пикот на пандемијата

Светската здравствена организација (СЗО) за време на викендот регистрирала околу 400.000 нови случаи на COVID-19 во светот, што според неа, покажува дека новата пандемија на коронавирус не покажува никакви знаци на слабеење.

-Епидемијата забрзува. Ние сѐ уште не сме го достигнале пикот на пандемијата, изјави денеска генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, на онлајн прес-конференција во Женева.

СЗО, исто така, соопшти дека ги признава „новите докази“ за пренесување на коронавирусот преку воздух.

Меѓународна група од 239 научници вчера ги повика властите, вклучувајќи ја и Светската здравствена организација, да признаат дека коронавирусот може да се шири и низ воздухот на растојанија од повеќе од два метра и соодветно да ги преиспита нивните упатства за превенција.

Во коментарот објавен во списанието „Клинички инфективни болести“, експертите напишаа дека студиите покажале дека „надвор од секакво сомневање“ е дека вирусите можат да патуваат десетици метри во воздухот, а анализите на некои настани покажале дека истото важело и за вирусот Sars-Cov-2 кој ја предизвикува болеста COVID-19.

Нивните препораки вклучуваат поголема вентилација во затворен простор, воведување на високо ефикасни филтри за воздух и ултравиолетови ламби, како и избегнување на пренатрупаност во зградите и јавниот превоз.

реклама

ДИК: Членовите на избирачките одбори ќе добијат за 100% повисок надоместок

Read more

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Read more

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Фотошоп магија: Холивудските ѕвезди позираат со нивните најпознати ликови

Read more

Здравје

Русите не ја тестирале вакцината за COVID-19 на деца

Read more

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Тим лекари на Кардиологија спасија повреден во сообраќајка со стентирање кое за првпат се изведува кај нас

Read more

И оние кои не биле заразени со коронавирус можат да развијат имунитет

Read more

Магазин

  • filter

Поглед во луксузниот дом на Џенифер Лоренс, вреден 10 милиони долари

Читај повеќе
  • filter

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои најлесно ги освојуваат женските срца

Читај повеќе

Во Канада за една година 25.000 обиди за самоубиство

Читај повеќе

Пет грешки во сексот поради кои изгледате како почетник

Читај повеќе
  • play_arrow

Здрав предизвик: Како да ја убиете зависноста од шеќер?

Читај повеќе
  • play_arrow

Петгодишно момче пливаше со најголемата ајкула во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 локации во Шпанија кои мора да се посетат

Читај повеќе
  • play_arrow

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Читај повеќе