Бразил

Во Бразил рекорден број жртви од COVID-19 во еден ден

Во Бразил во изминатите 24 часа од COVID-19 починалo 1.641 лице, што е рекорден број смртни случаи регистрирани во земјата за еден ден, покажуваат податоците на бразилското Министерство за здравство.
Read more
play_arrow

Колку различен е португалскиот во Португалија и во Бразил?

Португалскиот јазик е еден од најзастапените во светот, а најпознат е по својата татковина Португалија и по големиот Бразил. Но, колку јазикот во овие две земји е навистина ист?
Read more

Рекорден број пожари ја опустошуваат Амазонија и Пантанал во Бразил

Рекорден број пожари беснееја во Амазон и Пантанал во Бразил минатиот месец, според официјалните податоци, откако уништувањето на шумите и климатските промени предизвикаа хаос во некои од највредните екосистеми на планетата.
Read more

Болсонаро го обвини домородното население за пожарите во Амазонија

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро денеска во својот говор во ОН кажа дека домородното население е виновно за годинашните пожари во прашумата на Амазонија и притоа ги нападна и медиумите за ширење паника за пандемијата на коронавирусот
Read more
play_arrow

Бразилски ветеринари се грижат за повредените животни од пожарите

Многу животни загинаа во пожарите во Бразил, а некои имаа среќа да бидат спасени. Сега за нив во прифатилишта се грижат ветеринари.
Read more
play_arrow

Дронска снимка од уништената прашума во Бразил

Огромна штета направија пожарите што беснеат во западниот дел на Бразил чии последици се поразителни за целата планета.
Read more
play_arrow

Вселенска прошетка на плажа во Бразил

Бразилскиот пар Терцио Галдино и Алесија Лима, за да се заштитат од заканата на новиот коронавирус, прошетаа на плажата Копакабана во Бразил, облечени како астронаути.
Read more

Рио ќе ги отвори плажите кога ќе се најде вакцина против коронавирусот

Популарните плажи во Рио де Жанеиро официјално ќе бидат отворени за пливачите дури кога ќе се најде вакцина против коронавирусот, изјави градоначалникот Марселу Кривела.
Read more

Во Бразил ќе се тестира вакцина за COVID-19

Потенцијалната вакцина за новиот коронавирус, што ја разви кинеската фирма Sinovac ќе се тестира во 12 истражувачки центри во шест бразилски држави, изјави синоќа гувернерот на бразилската сојузна држава Саун Пауло, Жоау Дорија.
Read more

Во Бразил за еден ден регистрирани 39.483 новозаболени

Во Бразил во изминатите 24 часа регистрирани се 39.483 новозаболени лица со COVID-19 и 1.141 смртни случаи, соопшти бразилското Министерство за здравство.
Read more

Во Бразил над милион заразени и речиси 50.000 мртви од COVID-19

Бројот на заразени со коронавирусот во Бразил достигна 1.038.568, а од COVID-19 починаа 49.090 луѓе, соопшти Министерството за здравство на таа земја.
Read more
play_arrow

Во Бразил од коронавирусот досега починаа над 20.000 луѓе

Бразил стана шестата земја во која од коронавирус починаа повеќе од 20.000 луѓе, пренесе BBC.
Read more
реклама

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Read more

Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

Кит проголта нуркач, па го исфрли неповреден

Read more

Путин: Замислете да испратиме војска до вашите граници

Read more