лук

Неколку трикови за ослободување од лошиот здив од лукот

Здравствените придобивки од секојдневното консумирање лук се немерливи, но јадењето непреработен лук предизвикува непријатен од устата да излегува непријатен здив.
Read more

Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Лукот е една од најздравите намирници чии чудесни лековити својства создаваат неверојатни здравствени придобивки. Луѓето го користеле уште од античко време за лекување на многу здравствени проблеми.
Read more

Може да биде и штетен: Руски кардиолог откри кои луѓе не треба да јадат лук

Лукот е исклучително здрав, помага при регулирање на шеќерот во крвта, штити од габични инфекции и патогени бактерии, вируси и паразити. Но, во кои случаи може да наштети?
Read more

Со сунѓери во фрижидер до подолго свежо овошје

Ако чувате овошје во фрижидер, а не го јадете често, нормално дека ќе скапе. Со едноставен трик може да го одложите овој процес.
Read more

Три намирници кои најдобро ги чистат белите дробови на пушачите

Истражувањата покажаа дека консумирањето одредени видови храна и пијалаци му помага на телото да се ослободи од штетните материи од телото.
Read more

Не ја фрлајте лушпата од лук - корисна е на многу начини

Повеќето луѓе едноставно ги фрлаат лушпите откако ќе го излупат лукот, не мислејќи дека тие всушност можат да бидат корисни. И тоа, ни помалку ни повеќе, туку за супа.
Read more

Октомври е идеално време за садење лук - напролет плодот ќе биде богат

Ако сакате да се обидете да садите лук, крајот на октомври, особено кога времето е вакво, е идеално време за тој градинарски потфат.
Read more
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more