Месечина

Вода од Сонцето откриена на Месечината

Нова анализа на прашина од Месечината покажа дека дел од водата на нејзината површина можеби доаѓа од Сонцето.
Read more

НАСА откри кој ќе гради живеалишта на Месечината

Американската вселенска агенција НАСА е во потрага по практични решенија за изградба на одржливи структури на Месечината, па го продлабочи партнерството со компанијата ICON од Остин, Тексас.
Read more

НАСА објави фасцинантен поглед на Месечината

Read more
play_arrow

Мистериозна ракета се заби во Месечината, астрономите и НАСА шпекулираат што би можело да биде

НАСА сè уште шпекулира што би можело да биде, а една теорија е дека најверојатно станува збор за кинеска ракета лансирана во 2014 година.
Read more
play_arrow
filter

Првпат по 44 години: Примероци од Месечината стигнаа на Земјата

Кина официјално стана трета земја во светот која успешно собрала примероци од површината на Месечината, откако нејзиниот лунарен лендер Chang’e-5 успешно се врати на Земјата.
Read more
реклама

Том Хенкс со години се бори со тешка болест која ја добил поради улога

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more

Брук Шилдс: Агаси збесна кога глумев со Џои во Friends

Read more

САД одби да објави снимки од соборените НЛО-а: Тоа е строго доверливо

Read more