НАСА објави фасцинантен поглед на Месечината

По неколку неуспешни обиди, на 16 ноември НАСА успеа да ја лансира ракетата SLS на Месечината. Станува збор за мисијата Artemis 1, а од НАСА се фасцинирани од леталото Orion кое успеа да направи прекрасни снимки од вселената.

Леталото Orion брзо стигна до орбитата на Земјата, а 87 минути по лансирањето изврши транслунарна инјекција за да јурне кон Месечината. Од НАСА се презадоволни од однесувањето на леталото.

URL

Менаџерот на мисијата Artemis 1, Мајк Сарафин, на прес-конференција соопшти дека е оштетена платформата за лансирање на вселенскиот центар Кенеди. Иако штетата е очекувана, сепак има значителни оштетувања и на зградата.

„Системот на лифтови моментално не работи. Ја имавме најмоќната ракета во светот и притисокот практично ја оштети вратата на нашите лифтови“, изјави Сарафин.

URL
реклама

Кина се закани дека ќе преземе акција откако САД го соборија балонот

Read more

Дијагнозата на рак повеќе не е смртна казна, 60% од случаите немаат јасна причина

Read more

Twitter пукна од смеа за фотката на Ендрју Тејт со коса

Read more

Синоќа се случи еден од најспектакуларните нокаути досега

Read more

Вести

Бил Гејтс му одржа лекција на Маск за трошењето пари

Read more

Сè поголем притисокот врз Apple и Google да го забранат TikTok

Read more

Бил Гејтс: Подобро да платам за вакцини отколку за патување на Марс

Read more

Што може најголемиот автономен електричен товарен авион во светот?

Read more
 

Гик

Што значи буквата i во зборот iPhone?

Читај повеќе

Vivo X90 и X90 Pro пристигнаа на меѓународниот пазар

Читај повеќе

Бил Гејтс му одржа лекција на Маск за трошењето пари

Читај повеќе

Пакистан ја блокираше Wikipedia поради сакрилегија

Читај повеќе

Сè поголем притисокот врз Apple и Google да го забранат TikTok

Читај повеќе

Instagram тајно работи на наплата за верификуван профил

Читај повеќе

Бил Гејтс: Подобро да платам за вакцини отколку за патување на Марс

Читај повеќе

Колку чини денес неотпакуван iPhone од првата генерација?

Читај повеќе
  • play_arrow

Razer го претстави своето најлесно гејмерско глувче досега

Читај повеќе