Artemis 1

play_arrow

Orion се врати на Земјата по патување околу Месечината

Read more

Orion направи селфи со Земјата и со Месечината

Леталото Orion на НАСА го собори рекордот што се однесува на оддалеченост од Земјата, а тоа го искористи за да направи фотографија од Месечината и нашата планета.
Read more

НАСА објави фасцинантен поглед на Месечината

Read more
play_arrow

Orion успешно прелета над Месечината

Леталото Orion на американската вселенска агенција НАСА изврши успешен лет над површината на Месечината.
Read more

Ракетата SLS го „ преживеа“ ураганот Никол, дали конечно ќе биде лансирана?

Ракетата Space Launch System или SLS, со мало оштетување, успеа да ја „преживее“ бурата Никол и остана на рампата за лансирање. Планот и понатаму е да биде лансирана во текот на неделава.
Read more

НАСА поради бура повторно го одложи лансирањето на Artemis 1

НАСА е принудена повторно да ја одложи мисијата Artemis 1, овој пат поради тропската бура Никол што се приближува до Флорида.
Read more
play_arrow

Снупи ќе патува до Месечината

Легендарното куче Снупи од познатиот цртан филм долго време е дел од НАСА, а сега ќе патува во вселената за посебна задача.
Read more
реклама

Том Хенкс со години се бори со тешка болест која ја добил поради улога

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more

Брук Шилдс: Агаси збесна кога глумев со Џои во Friends

Read more

САД одби да објави снимки од соборените НЛО-а: Тоа е строго доверливо

Read more