ОБСЕ

Од следната недела 12 меѓународни експерти на ОБСЕ-ОДИХР ќе почнат со интензивно следење на медиумите за изборите

Дванаесетмина набљудувачи на ОБСЕ-ОДИХР се веќе во земјава и следната недела ќе почнат интензивно да ги следат медиумите.
Read more

Заврши првиот ден од самитот на ОБСЕ во Скопје: Во фокусот војната во Украина

Првиот ден од 30. Самит на министрите за надворешни работи на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) заврши денеска во Скопје и ќе продолжи утре.
Read more

Лавров од Скопје го нападна Западот: Косово беше украдено од Србија, НАТО изврши брутална агресија врз Југославија

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) е пред колапс и дека Западот ги убива шансите за заживување на таа организација.
Read more

Посебен режим на сообраќај на 29 и 30 ноември во Скопје

Министерството за внатрешни работи информира дека почнувајќи од 29.11.2023 (среда) од 13:00 часот, па сѐ до завршување на Министерскиот совет на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) 2023 година на 30.11.2023 (четврток), кој ќе
Read more

Амбулантите и болниците ќе работат за време на министерскиот состанок на ОБСЕ

Министерството за здравство информира дека одлуката 29 и 30 ноември да бидат неработни денови за сите вработени во државната и јавната администрација во Скопје поради одржувањето на 30.
Read more

Естонија, Латвија и Литванија ќе го бојкотираат состанокот на ОБСЕ во Скопје поради Русија

Балтичките земји Естонија, Латвија и Литванија најавија дека нема да допатуваат на министерскиот состанок на ОБСЕ во Скопје доколку му се дозволи на рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, да присуствува.
Read more

Поради Лавров: Украинскиот министер Кулеба не доаѓа на состанокот на ОБСЕ во Скопје

Шефот на украинската дипломатија, Дмитро Кулеба, нема да присуствува на министерскиот состанок во Скопје, а земјата ќе ја претставува делегација од нивното МНР.
Read more

Бугарија дозволи прелет на авионот на Лавров за да пристигне на самитот на ОБСЕ во Македонија

Read more

Делови од Скопје следната недела ќе бидат блокирани поради самитот на ОБСЕ, Спасовски апелира за трпение

Повеќе институции работат на подготовка на министерскиот самит на ОБСЕ кој следната недела ќе се одржува во Скопје, вели министерот за внатрешни Спасовски. Тој кажа дека МВР цела година се подготвува за овој настан.
Read more

ОБСЕ: Инцидентот со хакираната страница потсетник за сајбер-заканите

Официјалната Facebook страница на Мисијата на ОБСЕ во Скопје беше неодамна хакирана.
Read more

Хакирана Facebook страницата на Мисијата на ОБСЕ во Скопје

Read more

Македонија го презеде претседавањето со ОБСЕ, што мислат македонските твитерџии за тоа?

Како претседавачи со ОБСЕ влегуваме со мотото „Се работи за луѓето“ (It’s about people), бидејќи на крајот луѓето се големите конзументи и корисници на сето тоа што ние го правиме во политиката, истакна денеска н
Read more
реклама

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Хороскопски знаци кои не се љубоморни: имаат целосна доверба

Read more

Промени во исхраната со кои ќе ослабете до лето

Read more