Поради Лавров: Украинскиот министер Кулеба не доаѓа на состанокот на ОБСЕ во Скопје

Макфакс
/ 28.11.2023 / 14:45

Шефот на украинската дипломатија, Дмитро Кулеба, нема да присуствува на министерскиот состанок во Скопје, а земјата ќе ја претставува делегација од нивното МНР.

Откако се потврди дека Сергеј Лавров ќе допатува во Скопје, Украина верува дека доаѓањето на руската делегација ќе ја влоши кризата во организацијата.

Портпаролот на Министерството за надворешни работи на Украина, Олех Николенко, ја објави одлуката на социјалните мрежи. Тој се заблагодари на напорите на Северна Македонија и на министерот Бујар Османи, кои, како што рече, демонстрирале висок професионализам и непоколеблива посветеност на заштитата на принципите и обврските на ОБСЕ. Сепак, вели Николенко, Руската Федерација постојано го уништува ОБСЕ злоупотребувајќи го правилото за консензус, со уцени и отворени закани.

„Русија создаде егзистенцијална криза во ОБСЕ и ја претвори организацијата во заложништво на нејзините каприци и агресија“, вели Николенко.

Во такви услови, додава тој, присуството на руската делегација на министерскиот состанок на министерско ниво првпат од почетокот на целосната инвазија на Русија во Украина само ќе ја влоши кризата во која Русија ја воведе ОБСЕ.

реклама

„Златна крвна група“ – ја имаат помалку од 50 луѓе во светот

Read more

4 намирници што го зајакнуваат имунитетот можат да го продолжат животот

Read more

Подгответе се за пролет: 5 парчиња што мора да ги имате во вашата гардероба

Read more

Излезе трејлер за филмот со жешката секс сцена на Елизабет Харли во режија на син ѝ

Read more

Свет

Ердоган им нуди на Русија и Украина мировни преговори во Турција

Read more

Неколку поенти од денешното обраќање на Владимир Путин

Read more

Почна штрајк на јавниот превоз низ цела Германија, се очекуваат големи проблеми

Read more

Следете во живо: Путин се обраќа до нацијата, екрани на отворено поставени низ цела Русија

Read more
 

Вести

ДНК: Собравме 80.000 евра за Лео, парите ги предадовме на тетка му

Читај повеќе

Малолетник од Скопје се обидел да убие друг малолетник на паркинг во Чаир

Читај повеќе

Собранието го донесе Законот за спорт

Читај повеќе

Ердоган им нуди на Русија и Украина мировни преговори во Турција

Читај повеќе

„Клинци“ со „Култура Бета“ по вторпат во Europe House Skopje

Читај повеќе
  • play_arrow

ВМРО-ДПМНЕ постави кутија за донации за Бујар Османи

Читај повеќе

35 отсто поевтинува парното за училиштата и градинките

Читај повеќе

Кривична против полицаец за „загрозување на сигурноста“

Читај повеќе

Илјада и 2 илјади потписи ги делат Ванковска и Јакимовски од кандидатура за претседател

Читај повеќе